velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۴۰۰
پ
کد خبر: ۲۸۸۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - 04 August 2022
نوه نلسون ماندلا در دیدار دکتر ولایتی:

هرگز حمایت های شما از نهضت آزادی آفریقای جنوبی را فراموش نخواهیم کرد

دکتر ولایتی روز چهارشنبه ١٢ مرداد ماه ۱۴۰۱ با «مندلا ماندلا» نوه رئیس جمهور اسبق آقریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا «نلسون ماندلا» دیدار و گفتگو کرد.
مشاور مقام معظم رهبری در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به بیان خاطراتی از مرحوم ماندلا پرداخت و گفت: پدربزرگ شما دوست عزیز من بودند و پس از آزادی از زندان بنده ایشان را به ایران دعوت کردم و وی ضمن اجابت این دعوت با حضرت آیت الله خامنه‌ای دیدار کردند. در پاسخ این سفر بنده نیز به دعوت رسمی کشور شما و علی رغم مخالفت‌های غرب و آمریکا به آفریقای جنوبی سفر کردم. در خاطر دارم آن زمان آقای ماندلا پاسخی به مخالفان سفر من به آفریقای جنوبی دادند که حاکی از درک عمیق و روح استقلال‌طلبی ایشان بود. ایشان گفت: اولاً ما دوستان خود را خودمان انتخاب می‌کنیم و ثانیا جمهوری اسلامی ایران دوست ما هستند و ما نمی‌توانیم دوستان مان را فراموش کنیم و ما آن‌هایی که در مبارزه با آپارتاید از ما حمایت کردند را هرگزفراموش نخواهیم کرد
در ادامه این دیدار مندلا ماندلا گفت: این یک افتخار بزرگ است که به دیدار شما آمدم به خصوص این که بزرگان و نیاکان ما بر اساس خاطراتی که شما هنوز آن را فراموش نکرده اید ارتباطات نزدیکی داشتند و ما به عنوان نسل جوان همیشه می‌خواهیم که از تجربیات بزرگان بیاموزیم و به همین دلیل از دورانی که خیلی جوان بودم و پدربزرگم را در زندان ملاقات کردم دریافتم که او چه مرد بزرگی بود و برای رسیدن به آزادی همواره ایستادگی و مبارزه کرد.
ماندلا افزود: این سفراولین سفر من به ایران است و افتخار بزرگی است که پا به سرزمینی گذاشتم که به اسلام بسیار کمک کرده و به خاطر تمام کمک‌ها و محبت‌هایی که به ما داشتید قدردانی می‌کنم. برای من بسیار مهم است که با شما دیدار می‌کنم برای اینکه پدربزرگ من از شما به نیکی یاد می‌کرد و می‌گفت که شما مرد بزرگی هستید. از همان زمان که ماندلا به عنوان یک زندانی سیاسی در جزیره روبن محبوس بودند همزمان با انقلاب اسلامی به این نتیجه رسید که می‌توانند به آزادی دست پیدا کنند و خیلی تشویق شدند وقتی دیدند که جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشور‌هایی است که از آفریقای جنوبی که مورد تبعیض نژادی قرار داشت حمایت کرد و شما همیشه از اولین کشور‌هایی بودید که ما را پذیرفتید و ما هرگز حمایت‌های شما را در حمایت از نهضت آزادی آفریقای جنوبی فراموش نخواهیم کرد.
در این دیدار دو طرف در خصوص آغاز همکاری‌ها در زمینه تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه آزاداسلامی و دانشگاه نلسون ماندلا، برگزاری سمینار‌های علمی و تخصصی و تشکیل یک پویش برای آزادی زندانیان فلسطینی و مبارزه با اشغالگری رژیم صهیونسیتی بحث و تبادل نظر کردند.
در بخش دیگری از این دیدار ماندلا با اشاره به اهمیت علم و تحصیلات گفت: مرحوم ماندلا همیشه می‌گفت که تحصیلات سلاحی است که می‌توان از آن برای تغییر دنیا استفاده کرد و همین مهم باعث می‌شود که بتوانیم از ظرفیت‌های دانشگاه علوم و تکنولوژی ماندلا برای برنامه تبادلات فرهنگی و علمی میان آفریقای جنوبی با موسسات و دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم و آماده تدوین برنامه فرهنگی و علمی گسترده با شما در این زمینه هستیم.
همچنین مندلا ماندلا به عنوان نماینده مجلس آفریقای جنوبی تاکید کرد: همکاری‌های بین دو کشور به ویژه در زمینه‌های دانشگاهی، تکنولوژی، پزشکی، کشاورزی، علم و صنعت باید تقویت شود وهمچنین به دنبال یک برنامه تحصیلی برای مطالعات اسلامی در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی هستیم و در این زمینه همکاری با جمهوری اسلامی ایران را نیز دنبال می‌کنیم.
دکتر ولایتی هم ضمن استقبال از توسعه همکاری‌ها گفت: مهم‌ترین فضا برای انجام تحصیلات اسلامی، شهر مقدس قم است که بزرگترین شهر مذهبی جهان است که مراکز اسلامی متعدد و مهمی دارد و امکان تبادلات دانشجو و استاد در زمینه‌های مختلف در دانشگاه آزاد و حوزه علمیه قم کاملا فراهم است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار