دکتر ولایتی در همایش مکتب حاج قاسم، دانشگاه و رسانه تاکید کرد
حاج قاسم، زنده کننده و یادآور نام یاران علی(ع) و یکی از افراد تاریخ ساز اسلام و ایران است.

 

دکتر ولایتی در این نشست که در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز برگزار شد با اشاره به افتخار چندین سال همراهی با آن شهید در زمینه بیداری اسلامی و برگزاری اجلاس‌های مختلف، ایشان را مصداق آیه شریفه سوره سبا دانست که می‌فرماید "دو به دو و به تنهایى براى خدا به پا خیزید…. " و افزود: ایشان را باید مصداق عارف واصل و یکی از جوانمردان سرزمین ایران و منطقه دانست که در مکتب اسلام و اهل‌بیت (ع) پرورش یافته و تابع امر مولا بود و از ویژگی بارز ایشان از خودگذشتگی و آمادگی برای فداکاری در راه مسلمانان و اهداف اسلام است. سردار سلیمانی زمانی که تاکید می‌کند «ما ملت امام حسینیم» یعنی کاری که انجام داد در طول نهضت حسینی بود و اگر نهضت امام حسین (ع) نبود، از اسلام چیزی باقی نمی‌ماند.
دکتر ولایتی تصریح کرد: در عصر ما امام خمینی (ره) مشعل دار بیداری اسلامی شدند و فرمودند در دهان آمریکا می‌زنند، آمریکا را زیر پا می‌گذارند و این، یعنی آمریکا به عنوان نماد دنیای استکباری که در حال استثمار کشور‌های اسلامی بود، دیگر جایی در منطقه ندارد. فریادگر بزرگ عصر ما، پیروانی همچون حاج قاسم سلیمانی داشتند که وارد میدان شدند و با تلاش خود و در نهایت شهادتشان توانستند منطقه را که در جغرافیای سیاسی، قلب جهان اسلام خوانده می‌شود، از شر عوامل بیگانه همچون داعش و افراطیون خارجی مسلک نجات دهند.  
وی با بیان اینکه برخی از افراطیون، خوارج عصر ما بودند، تصریح کرد: امام علی (ع) فرمودند فقط من توانستم چشم فتنه را در بیاورم و جز من کسی حریف خوارج نمی‌شد. از پیروان امیرالمؤمنین (ع)، در عصر ما کسانی مانند امام خمینی (ره) پرچم را در دست گرفتند و یارانی همچون حاج قاسم سلیمانی، زنده کننده و یادآور نام یاران علی (ع) همچون میثم تمار، کمیل و عمار بودند. امام خمینی (ره) به عنوان فرزند رشید امیرالمومنین (ع) احیاگر دوران ما شد و اشخاصی مانند حاج قاسم سلیمانی نهضت اسلامی را در منطقه برپا کردند و  آمریکایی‌ها شکست خوردند و این شکست ادامه خواهد داشت تا اسلام بار دیگر به اعتلای خود دست یابد.  
دکتر ولایتی در پایان افزود: یاد و خاطره شهید سلیمانی را گرامی می‌داریم، مدیون حاج قاسم به عنوان یکی از جوانمردان و بزرگان عصر حاضر ما هستیم که امام خمینی (ره) و خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه‌ای (حفظه الله) را در منطقه و جهان اسلام یاری نمودند و امیدواریم بتوانیم بخشی از حقی که ایشان بر گردن ما دارند، ادا کنیم.