دکتر ولایتی در پیام تسلیت مجمع جهانی بیداری اسلامی تاکید کرد:
سردار سلیمانی روح اعتماد به نفس، امید و خودباوری ملت‌های مسلمان را زنده کرد
متن پیام دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی به این شرح است 

بسم الله الرحمن الرحیم
سردار سر افراز حاج قاسم، مایه شرف و افتخار تمامی مسلمانان، آزادی خواهان، عدالت جویان و مستضعفان تحت ستم در سراسر عالم بود. شخصیت بی نظیر او ابعاد گوناگونی را شامل می‌گردید، در عین حالی که فرمانده‌ای شجاع، لایق و جسور بود، دیپلماتی ورزیده، مسلط و سیاستمداری زیرک و باهوش و شخصیتی مدیر و مدبر بود که معنویت، اخلاص، توکل، تضرع به درگاه خدا و سرباز ولایت بودن از وی شخصیتی جامع و همه جانبه نگر پدید آورد.
شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نقش بی بدیلی در شکل دهی و رشد جریان مقاومت منطقه‌ای داشت به گونه‌ای که با درایت و تدبیر، از گروه‌های مقاومت، مستضعفین و عدالت جویان در مقابل ظلم و ستمِ قدرت‌های زورمدار پشتیبانی کرد و جریان مقاومت را به گفتمان غالب در روابط بین الملل مبدل ساخت.
علاوه بر این، استکبار جهانی طی دهه‌های اخیر طرح‌ها و استراتژی‌های گوناگونی را برای سیطره بر منطقه غرب آسیا طراحی و پیاده سازی نمود که حاج قاسم سلیمانی با هوشیاری، آگاهی و با بصیرت و شناخت دقیق از نقشه‌های شوم دشمنان، تمامی طرح‌ها و نقشه‌های آنان را ناکام گذاشت و با اهداف سلطه گرایانه آنان مقابله کرد و به شکست کشانید.
از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح خاورمیانه جدید، استراتژی قدرت هوشمند، جنگ نیابتی و فشار حداکثری که با شکست‌های پی در پی آمریکا در منطقه مواجه شد اشاره کرد.
از اقدامات مهم دیگر سپهبد سلیمانی چشانیدن طعم ناکامی به صهیونیزم بین الملل و رژیم اشغالگر قدس در سال‌های اخیر بود و مهم‌ترین شکست‌ها خروج اسرائیل از جنوب لبنان تا جنگ ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۸، ۵۱ و ۲ نمونه‌ای از این مقاومت، ایستادگی و هوشیاری راهبردی است که حاصل آن تغییر معادله قدرت منطقه غرب آسیا به نفع جبهه مقاومت است.
نتیجه اقدامات فوق، دمیدن روح اعتماد به نفس، امید و خودباوری ملت‌های مسلمان برای رهایی از تحقیر تاریخی و کسب عزت، شرف و هویت اسلامی آنان بود که موج سوم بیداری اسلامی را در منطقه به وجود آورد و سقوط دیکتاتوری هایی، چون مبارک، بن علی و علی عبدالله صالح خاورمیانه اسلامی را جایگزین خاورمیانه بزرگ آمریکا کرد و از این رو نقش ممتاز وی در بیداری اسلامی نقشی منحصر به فرد است.
جبهه دیگری که شهید سلیمانی با آن به جهاد و مبارزه برخاست، مبارزه با گروه‌های خلق الساعه، دست نشانده و وابسته تکفیری‌ها بود. آمریکا، رژیم اشغالگر قدس و مرتجعین وابسته که تمامی نقشه‌های خود را در منطقه شکست خورده می‌دیدند با همکاری هم پیمانان منطقه‌ای خود گروه‌های تکفیری، داعش، جبهه النصره و گروه‌های افراط گرا را پدید آوردند، اما در این کارزار نیز ایشان با شجاعت و گرفتن جان بر کف دست، به میدان جهاد وارد شد و با شکل دهی بسیج مردمی حشدالشعبی در عراق، دفاع وطنی در سوریه و سایرگروه‌های مقاومت، این فتنه خطرناک را که با هدف آتش افروزی و از بین بردن تمامی زیر ساخت‌های جهان اسلام و درگیری و فتنه قومی و مذهبی و برادر کشی به وجود آوردند از میان برد.
این گروه‌ها جنایات بسیار دردناکی را مانند سر بریدن کودکان و ذبح دسته جمعی جوانان، به اسارت بردن زنان و دختران، ویرانی شهر‌ها و اماکن را به دنبال داشت. نابودی این شجره خبیثه و ملعونه با مجاهدت شهید سلیمانی به زباله دان تاریخ فرستاده شد و جامعه بشری توانست رنگ آرامش به خود بگیرد.
ایشان شهید بین الملل نهضت مقاومت اسلامی و از افراد موثر و تعیین کننده موج سوم بیداری اسلامی، اسوه مبارزه با ظلم و ستم استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل و مدافع مظلومین، مستضعفین، آزادی خواهان و عدالت جویان جهان و چهره بین المللی مبارزه با تروریسم و داعش است.
همان گونه که خط سرخ شهادت در نهضت عاشورا که منجر به آبیاری درخت اسلام ناب محمدی (ص) گردید، شجره طیبه‌ای را پایه گذاری کرد و رسوایی سردمداران زر و زور و تزویر اموی را به دنبال داشت، شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر همرزمان شهیدش نیز درخت تنومند این جریان حق و صراط مستقیم الهی را به بارور نمودن تمدن نوین و سپردن پرچم نهضت اسلامی به دست صاحب اصلی به ارمغان خواهد آورد و رسوایی جدیدی برای اربابان ناجوانمرد، فاجر، آمریکا، رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان منطقه‌ای آنان رقم خواهد خورد.
بار دیگر این جنایت و فاجعه غم بار و ثلمه جانکاه را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم ارواحناه فداه، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، تمام آزادی خواهان و عدالت جویان، خانواده مکرم و شریف و همرزمان دلیر ایشان تبریک و تسلیت عرض نموده و اطمینان دارم که برابر وعده‌های الهی، مستکبرین و اشقیاء تقاص خون پاک این شهید مظلوم را خواهند پرداخت.

علی اکبر ولایتی
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی