دکتر ولایتی در دیدار با قائم مقام وزارت امور خارجه سوریه
آمریکایی ها در سوریه و عراق شکست خورده اند

دکتر ولایتی روز چهارشنبه 3 آبان ماه در حاشیه دیدار خود با فیصل مقداد قائم مقام وزیر امور خارجه سوریه در جمع خبرنگاران گفت: دیدار خوبی داشتیم، طی این ملاقات گفت و گوهای مختلفی راجع به روابط دوجانبه، همکاری های منطقه ای و بین المللی داشتیم.

وی گفت: در عین حال یک بار دیگر تاکید کردیم بر اینکه خط مقاومت همچنان در برابر توطئه های صهیونیسم و آمریکا ایستاده و با مقاصد شیطانی که آنها در جهت تجزیه و تضعیف کشورهای منطقه اعمال میکنند مقابله خواهیم کرد.

دکتر ولایتی با اشاره به سفر هیات بلند پایه ای از حماس به تهران در روزهای اخیر و سفر قریب الوقوع حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به ایران، گفت: این دیدارها که با فواصل کم صورت می گیرد در جهت توافق با سیاست های اصلی کشورهای منطقه ، یعنی حمایت از دولتهای قانونی و ملتهای منطقه است و ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: دولت و ملت عراق موفق شدند بر یک توطئه بزرگ که پشت آن صهیونست ها و آمریکا بودند پیروز شوند و در سوریه هم دولت و ملت و حامیان و متحدان آنها توانستند در دیرالزور پیروزیهایی به دست آورند . انشالله این پیروزی ها به سمت رقه ادامه خواهد داشت و نهایتا آمریکایی ها را هم از سوریه اخراج خواهند کرد.

دکتر ولایتی افزود: سوال مشترک ما این است که به چه دلیلی آمریکایی ها 12پایگاه در خاک سوریه بدون اجازه دولت آن کشور ایجاد کرده اند که البته مشخص است که هدف آنها تجزیه سوریه است.

وی گفت: همانطور که آمریکایی ها در عراق شکست خورده اند در سوریه هم شکست خواهند خورد و علی رغم تلاش هایی که آمریکایی ها در تفرقه اندازی میان کشورهای جبهه مقاومت دارند، این جبهه هر روز مقاوم تر خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی بر بیانیه اقلیم کردستان و تعلیق همه‌پرسی گفت: این مساله پیش بینی میشد که به این سمت برود چرا که اکثریت مردم عراق و کرد خواهان اتحاد و همبستگی ملی و حفظ تمامیت و ارضی عراق هستند.

دکتر ولایتی ادامه داد: شاهد بودیم بدون هیچ گونه خون ریزی کرکوک و سایر مناطق را تحویل دولت قانونی عراق دادند و با کمک ارتش و حشد الشعبی و دیگر نیروهای مردمی تمامیت ارضی عراق یکبار دیگر تثبیت شد. ما از ابتدا هم از آقای بارزانی می خواستیم که همه پرسی را لغو کند زیرا که این همه پرسی نه به مصلحت کردهای عراق و نه سنی ها و شیعیان بود.

وی افزود: مصلحت تمام عراقی ها این است که همانطور که طی قرون مختلف با هم متحد بودند، همچنان متحد بمانند‌. کشور عراق کشور مهمی است و هر کاری که در جهت تضعیف آن باشد با مخالفت جمهوری اسلامی ایران مواجه می شود و هر چه در جهت تقویت باشد با حمایت ایران مواجه می شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همواره شجاعت و جسارت و تدبیر بشار اسد مورد تقدیر همه‌ ملت‌های مسلمان و انقلابی است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار اظهار داشت: من ماموریت دارم که سلام رئیس‌جمهور بشار اسد را به رهبری معظم انقلاب، رئیس‌جمهور و مردم ایران اعلام کنم.

فیصل مقداد افزود: همچنین سفر من بازتاب دهنده حقیقت روابط میان دو کشور است. پیروزی‌های اخیر در زمینه مبارزه با تروریست و حامیان تروریست در سوریه و کسانی که می‌خواهند از موافقت‌نامه و پیمان‌های بین‌المللی مانند برجام شانه خالی کنند، بوده است، چرا که این پیروزی‌ها علیه آنها بود و می‌بینیم که همه‌ جهان علیه سیاست‌های ترامپ ایستاده و مخالف تلاش‌ها و باج‌خواهی او از جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه محور مقاومت همه جا پیروزی‌هایی را به دست آورده است، گفت: در جنگ علیه تروریست و جانبداری از جمهوری اسلامی ایران برای باز پس‌گیری و استیفا حق قانونی خود در جهت بهره‌گیری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایستاده‌ایم.
فیصل مقداد افزود: ما به ایران آمده‌ایم تا مراتب قدردانی از آنچه جمهوری اسلامی به رهبری مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای انجام می‌دهد و در کنار جمهور عربی سوریه ایستاده است اعلام کنیم و تاکید کنیم که در کنار برادران خود در جمهوری اسلامی و عراق ایستاده‌ایم و برای حفظ تمامیت ارضی و یکپارچیگی عراق و حفظ وحدت مردم این کشور خواهیم ایستاد.

وی تاکید کرد: اگر حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران نبود ما هرگز نمی‌توانستیم این پیروزی‌های بزرگ در مقابل تروریسم و در حمایت از ملت عراق به دست آوریم.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه سوریه افزود: اوضاع بین‌المللی در نتیجه پایداری محور مقاوت تغییر می‌یابد و ما در پرتوی پایداری و مقاومت جمهوری اسلامی ایران و پایدار جمهوری عربی سوریه و تمامی نیروهایی که در جهت خیر و درستی قدم برمی‌دارند از جمله حزب‌الله لبنان که برای تحقق پیروزی در کنار ایران و سوریه ایستاده به پیروزی نهایی برسیم.