velayati.ir

تعداد بازدید: ۳۹۰۹
پ
کد خبر: ۳۹۳
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ - 02 June 2013

«خوزستان» به‌ روایت علی‌اکبر ولایتی

«خوزستان» به قلم علی‌اکبر ولایتی از مجموعه کتاب‌های «اقلیم آفتاب» توسط انتشارات امیر کبیر منتشر شد. کتاب «خوزستان» (در دوران پیش از اسلام) به‌قلم علی‌اکبر ولایتی از مجموعه کتاب‌های «اقلیم آفتاب» در چهار فصل کلیاتی در مورد خوزستان، وجه تسمیه خوزستان، یافته‌های باستان‌شناسی در خوزستان و تاریخ تمدن خوزستان پیش از اسلام نوشته شد.

ولایتی در مقدمه در مورد خوزستان ابنچنین می‌نویسد: «دیار خوزستان از پرارزش‌ترین و غنی‌ترین سرمایه‌های اقتصادی و فکری و علمی ایران برخوردار بوده است. شهر شوش از شهرهای مهم خوزستان، در عهد دولت عیلام باستان، پایگاه سیاسی و فرهنگی و هنری و اقتصادی این دولت بود و در عهد هخامنشی به محل تلاقی اندیشه‌های بزرگترین تمدن‌های بشری تبدیل شد. در آن زمان، عمارت‌های عظیم این شهر نمادهای گویای اوج رشد هنری و علمی مردمان ایران بودند.در دوران ساسانی، شهر جندی شاپور در خوزستان پا گرفت و معروفترین دانشگاه‌ها و دارالترجمه‌ها و بیمارستان‌های عالم را در خود جای داد و دانشمندان و پژوهشگران اقصی نقاط عالم روی بدان نهادند. در دوران ساسانی، خوزستان از لحاظ استحکام روابط فرهنگی و هنری و علمی نقش مهمی ایفا کرد و در استحکام روابط فرهنگی ایران با کشورهای غربی آسیا و با دولت بیزانس و نیز استفاده از جریان‌های بزرگ علمی‌ای که از آتن و اسکنریه تا شمال بین‌النهرین کشیده شده بود سهم عظیمی داشت.»

علی‌اکبر ولایتی درباره مجموعه کتاب‌های «اقلیم آفتاب» نوشته است: «آرمان نگارنده در تالیف این مجموعه آثار، تهیه و تدوین توصیفی جامع و دقیق از ویژگی‌های جغرافیایی، رویدادهای تاریخی و خصایص فرهنگی مناطق جغرافیایی سرزمین ایران است. در این تعریف، ایران مجموعه سرزمین‌هایی را دربرمی‌گیرد که در حیات تاریخی و فرهنگی ایران جزیی از این سرزمین وسیع بوده‌اند؛ فارغ از آنکه امروز در جغرافیای سیاسی ایران جای داشته باشند و یا در تاریخ پر فراز و نشیب آن، از این سرزمین جد شده باشند.»

چاپ نخست کتاب «خوزستان» (در دوران پیش از اسلام) به‌قلم علی‌اکبر ولایتی در 143 صفحه، قطع جیبی، شمارگان 2000 نسخه و با بهای 2600 تومان از سوی شرکت سهامی کتاب‌های جیبی وابسته به موسسه انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.
برچسب ها : خوزستان ، روایت ، ولایتی ، کتاب ،
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
30 خرداد 1392 - 23:18
سلام.من این کتاب را خواندم.خیلی غنی از اطلاعات بود.جا دارد از اقای دکتر ولایتی تشکر کنم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها