velayati.ir

تعداد بازدید: ۲۳۷۹
پ
کد خبر: ۳۰۷
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۲ - 28 May 2013
دکتر ولایتی در نشست خبری:

مسکن مهر را به طور کامل در اختیار مردم می گذارم/ همه اعضای ائتلاف پیشرفت به فعالیت خود ادامه می دهند

ولایتی در رابطه با اهمیت ایجاد شغل نیز : ایجاد شغل، اگر اقتصاد تولیدمحور و مردم تولیدمحور شوند و دولت از تصدی‌ گری دست بردارند، امری امکان‌پذیر است. به عنوان مثال در کشاورزی حمایت از کشاورز به صورت خاص در همه جای دنیا دنبال می‌شود و امروز نیز ثلث جمعیت کشورمان یا کشاورزند و یا در صنایع وابسته به کشاورزی کار می‌کنند بنابراین این حوزه در اولویت نخست ما خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ولایتی، نشست خبری رسانه‌های داخلی و خارجی با دکتر ولایتی پیش از ظهر امروز در خبرگزاری فارس برگزار شد و این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ابتدای سخنان خود در خصوص میزان اقبال مردم به وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ در این باره باید منتظر بمانیم تا شرایط تبلیغات برای کاندیدا ادامه داشته باشد و ببینیم مردم چه قضاوتی بین کاندیدا می‌کنند. لذا پیش‌بینی فعلی نمی‌تواند مناسب باشد.

خبرنگاری در مورد مذاکرات مشاور مقام معظم رهبری با سارکوزی، مقامات هند و مقامات روس و موضوعات مطرح در این باره مبنی بر کارشکنی‌های صورت گرفته پرسید که ولایتی در پاسخ گفت:‌ بنده با آقای سارکوزی در پاریس دیدار داشتم که این دیدار به دعوت سارکوزی بود. در این دیدار تلاش کردم درباره موضوع هسته‌ای ایران و برای حل مشکلات هسته‌ای گام‌های مثبتی برداشته شود اما اینکه چرا این دیدار به نتیجه نرسید وارد آن بحث نمی‌شوم.

وی درباره مذاکره با مقامات روس نیز گفت: زمانی که بنده وزیر خارجه بودم با وزیر خارجه وقت روسیه روابط مناسبی داشتیم و بر اساس همین روابط دو جانبه موفق شدیم برخی مشکلات را حل کنیم.

کاندیدای انتخابات آتی ریاست جمهوری درباره مذاکره با هند نیز گفت: اخیرا وزیر خارجه هند که به ایران آمده بود با وی گفت‌وگوی مناسبی درباره مباحث مختلف از قبیل سرمایه‌گذاری هند در چابهار داشتیم که امیدواریم این روند رو به جلو باشد.

یکی از حاضران از ولایتی درباره دیدار شب گذشته اعضای ائتلاف پیشرفت با آیت‌الله مهدوی کنی پرسید که وی در پاسخ گفت: اعضای ائتلاف توافق کردند که تا آخر با جدیت فعالیت خود را به موازات هم ادامه دهند و در نهایت دو نفری که رئیس‌جمهور نشدند به فرد پیروز کمک کنند.

ولایتی در پاسخ به سوالی درباره سفرهای شخصی قالیباف و این نکته که آیا وی به ائتلاف سه‌گانه پایبند خواهد ماند یا خیر، اظهار داشت: قرار است ما سه نفر بر ادامه همکاری است و این مغایرتی با فعالیت‌های انتخاباتی ندارد و ما بر اساس آخرین تصمیم خود فعالیتمان را همچنان ادامه می‌دهیم و به ائتلاف پایبندیم اما انتخاب نهایی را مردم انجام خواهند داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه قولی که بین ما سه نفر بوده همچنان معتبر است، افزود: از اول قرار بود یک نفر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود و بقیه با وی همکاری کنند. بنابراین همکاری ما از هم اکنون تا زمان انتخابات ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ما بین سه‌نفرمان اختلافی نمی‌بینیم و فعالیت‌های مستقل هرکدام‌مان نیز ادامه دارد،یادآور شد: انتخاب مردم مشخص می‌کند که چه کسی رئیس‌جمهور می‌شود اما امیدواریم فردی از ائتلاف سه ‌نفره باشد.

دکتر ولایتی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر همکاری با کشور ترکیه در حوزه هسته‌ای تصریح کرد: همکاری ما کشور همسایه ترکیه در حوزه هسته‌ای مثبت بوده و آنها هر جا که توانسته‌‌اند به پیشبرد هسته‌ای ما کمک کرده‌اند و چند بار نیز میزبان شده‌اند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار رسانه ترکیه درباره روابط ایران و ترکیه و اختلاف دیدگاه دو کشور در قبال سوریه گفت: ایران و ترکیه روابط دوستانه‌ای بر اساس حسن همجواری دارند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس روابط دوجانبه مناسبی با کشور دوست ترکیه داشته است، افزود: ما اشتراکات زیادی درباره مسائل مختلف از جمله مباحث منطقه‌ای داریم. ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم در جهان اسلام با همکاری‌های خوبی که با یکدیگر دارند، زمینه همکاری بیشتر را فراهم کرده‌اند.

ولایتی با اشاره به حل مشکلات منطقه‌ای با همکاری ایران و ترکیه، خاطرنشان کرد: در بحث سوریه باید بگویم ایران و ترکیه دیدگاه‌های متفاوتی در این‌باره با یکدیگر دارند اما هر کشوری می‌تواند سیاست خارجی خودش را داشته باشد.

نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران راه حل نظامی را برای سوریه قبول ندارد و معتقد است باید مسائل سوریه از طریق سیاسی حل و فصل شود، افزود: امیدوارم برادران ترک ما نیز به این نتیجه برسند که سوریه راه حل نظامی ندارد.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان به طرح مشترک برزیل و ترکیه با ایران در بیانیه تهران اشاره کرد و آن را نوعی همکاری با جمهوری اسلامی در عرصه هسته‌‌ای برشمرد و ادامه داد: ما از مواضع ترکیه در این زمینه راضی هستیم.

وی همچنین رابطه ایران و کویت را نیز یک رابطه قدیمی و دوستانه عنوان کرد و گفت: ما در دولت آینده روابط خود را با کشورهای همسایه توسعه خواهیم داد.

ولایتی در خصوص نسخه فرهنگی برای مشکلات این عرصه خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌های بسیار مهم، حوزه فرهنگی است و انقلاب ما فرهنگی و رمز پایداری و ماندگار کشورمان نیز فرهنگ است.

نامزد انتخابات یازدهم با تاکید بر اینکه زنجیره فرهنگی ایران از چند هزار سال پیش تاکنون ادامه پیدا کرده و در بین کشورها می‌توان گفت که ایران یک کشور فرهنگی است، راه علاج مشکلات فعلی فرهنگی را بازگشت به هویت خودی عنوان کرد و گفت: این فرهنگ به منزله زرهی در مقابل تهاجم فرهنگی است که ستون فقرات آن زبان و ادبیات محسوب می‌شود.

خبرنگاری از ولایتی پرسید آیا می‌توان هم سیاست هسته‌ای را پیش برد و هم مشکلات کمتری داشت که وی پاسخ داد: سیاست حفظ حق کاربرد انرژی هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز از حقوق مسلم ما و بر اساس NPT است و به هیچ وجه از آن دست بر نمی‌داریم. چرا که اگر چنین کنیم دیگران دلشان به حال ما نمی‌سوزد از این رو هیچ دولتی حق ندارد از این سیاست دست بردارد. اما در عین حال می‌شد این کار را با هزینه کمتری در صحنه بین‌المللی به نتیجه رساند.

نامزد انتخابات یازدهم با بیان اینکه روابط دوستانه بین ایران و کشورهای صاحب نفوذ از برنامه‌های ماست و می‌توان با دیپلماسی حساب شده و مدبرانه روابط خود را با کشورهای مختلف برقرار کرد، ادامه داد: دیپلماسی گاهی مانند کوه یخ است و می‌توان آن را از طرق غیرمستقیم و گوناگون پیش برد و برخی دیپلماسی محرمانه است که همه کشورها نیز آن را دارند. چرا که قرار نیست همه چیز را جلوی میکروفن‌ها بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید زمینه برای ایجاد یک تفاهم آماده شود تا هم حق هسته‌ای و غنی‌سازی‌مان حفظ شده و هم روابط‌مان با کشورها تا این حد از درجه تنش نرسد، تصریح کرد: ما اراده قوی داریم تا مشکلات بین‌المللی کشور را با حفظ غنی‌سازی هسته‌ای حل کنیم.

ولایتی در ادامه به مسئولیت خود در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و یادآور شد: ظرف 7 سالی که بنده مسئول دیپلماسی دفاع مقدس بودم و مذاکرات صلح را امضا کردم قرارداد 598 اجرا شد و در واقع آن دیپلماسی بسیار سخت‌تر از دیپلماسی هسته‌ای بود. لذا می‌توان مشکلات پدید آمده فعلی را بدون چشم‌پوشی از حقوق هسته‌ای حل کرد.

نامزد انتخابات یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری اظهار داشت: کاندیداهای ریاست جمهوری دوستان ما هستند و رقابت دوستانه‌ای وجود دارد اما انتخاب نهایی با مردم است. از این رو بنده هیچ موضعی که حاکی از موضع‌گیری غیردوستانه باشد اتخاذ نخواهم کرد.

وی ادامه داد: ملت شریف ایران هر تصمیمی که بگیرد محترم است و ما تابع آن هستیم. اما ائتلاف سه‌گانه متناسب با تحولات سیاسی هفته‌های اخیر حق مشورت برایش محفوظ است و این به معنای نقض قرارمان نیست.

ولایتی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه از ویژگی ترانزیتی ایران که خود مطرح کردید؛ چگونه استفاده می‌کنید، اظهار داشت: ما می‌توانیم از ویژگی‌های ترانزیتی و همچنین جغرافیای سیاسی که منحصر به فرد است حداکثر استفاده را ببریم.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم تصریح کرد: اگر طرح‌های راهبردی در این زمینه طراحی شده باید اجرا شوند و اگر طراحی نشده باید آنها را طراحی و اجرا کنیم که این مسئله مربوط به حوزه‌های مختلف همچون حمل و نقل می‌شود.

وی بر همین اساس به موضوع گاز اشاره و اضافه کرد: دور تا دور کشور ما کشورهایی وجود دارند که یا گاز تولید می‌کنند یا به گاز احتیاج دارند؛ به هر حال کشورهایی منحصر در خشکی هستند و برای انتقال برخی منابع همچون نفت نیاز به تسهیل و تسهیلات ترانزیتی دارند و هیچ کشوری موقعیت جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

ولایتی در عین حال به انتقال برق نیز اشاره کرد و گفت: کشورهایی مثل تاجیکستان تولید برق آسان و ارزان دارند که ما هم کمک کردیم، می‌توان از طریق ایران به عراق و سایر کشورها برق آنها را منتقل کرد؛ از این رو ایران به حرف اول در ترانزیت تبدیل خواهد شد و درآمد از این طریق بالا می‌رود.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم همچنین مناطق آزاد را بسیار مهم دانست و گفت: برخی کشورها همچون هند در مناطقی مانند چابهار حاضر به سرمایه‌گذاری شدند.

ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر جامعتین به جز اعضای ائتلاف سه‌گانه بر روی فرد دیگری خارج از ائتلاف اجماع کند، آیا تمکین خواهید کرد، گفت: کسی که از ماه‌ها قبل به صراحت بر تصمیم مشترک جامعتین تکیه کرده بنده بودم و بر عهد خود پایبند هستم و به آن عمل می‌کنم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شما گفتید اکنون زمان آزمون و خطا گذشته و باید از افراد باتجربه استفاده کرد، از این جهت نقش جوانان در دولت شما چگونه خواهد بود، اظهار داشت: لازم نیست آدم‌های باتجربه پیر باشند؛ ما جوانان تحصیلکرده بسیاری داریم و افراد با تجربه‌ای هستندکه هم تجربه دارند و هم تحصیلات عالیه دارند.

ولایتی با تاکید بر اینکه جوانان باید هم کار کنند و هم امکانات تحصیلی و امکان کار پاره‌وقت داشته باشند، افزود: کار در کنار تحصیل می‌تواند برای تجربه جوانان بسیار اهمیت داشته باشد، اما تجربه داشتن به معنای سالخوردگی نیست.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی که به زبان خارجی از ولایتی پرسیده شد که چگونه رابطه با کشورهای دیگر برقرار کرده و آنها را بهبود می‌بخشید و اولویت شما کدام کشورهاست، و وی نیز به صورت انگلیسی به آن پاسخ گفت، افزود: رابطه ما با کشورهای دیگر بویژه همسایگان و آنهایی که با ما رابطه خوب دارند مثل چین بسیار رابطه خوبی خواهد بود.

وی با بیان اینکه بنده اولین قدم را در وزارت خارجه برای ارتباط با چین برداشتم اظهار داشت: مجموعه روابط ما با چین در سطح بالایی بوده و اولویت بالایی نیز خواهد داشت.

مشاور مقام معظم رهبری بر همین اساس یادآور شد: در سیاست خارجی اولویت ما با دو عضو مهم دائم شورای امنیت یعنی چین و روسیه است و همچنین تلاش می کنیم با برخی دیگر از کشورها که عضو دائم شورای امنیت هستند نیز رابطه خوبی داشته باشیم.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای اجناس چینی چه راهکاری دارید که این پول‌ها به ایران برگردد،  گفت: اگر قرار شد دولتی را تشکیل دهم،رویکرد ما بهبود روابط خارجی با کلیه کشورهایی است که می‌توانیم با آنها رابطه داشته باشیم و در عین حال با بهبود روابط و دیپلماسی فعال، راه‌های آسانتری را در موضوع تحریم‌ها داشته باشیم.

ولایتی در پاسخ به پرسش سوالی مبنی بر اینکه در دیدار دیروزتان با آقای مهدوی‌کنی چه گذشت، گفت: من بنا ندارم جزئیات را بیان کنم. اما نتیجه آن شد که با توجه به شرایط جدید، ضمن حفظ ارتباط خوب با اعضای ائتلاف، هر کدام به رقابت خود ادامه دهند.

وی افزود: ما قرار کلی‌مان این است که فردی که از این سه نفر در ائتلاف با اقبال بیشتری از مردم مواجه شود،انتخاب شود و انشاءالله نوع همکاری دو نفر دیگر را بعد از انتخابات خواهم گفت.

این کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد مسکن مهر نیز گفت: در مورد مسکن مهر قراردادی که با مردم گذاشته شده که اجاره 99 ساله است باید اصلاح شود که بنده بعد از تشکیل دولت با یک لایحه به مجلس اجازه تملک کامل این مسکن‌های واگذار شده را از مجلس شورای اسلامی درخواست خواهم کرد.

ولایتی افزود: بنده معتقدم باید مسکن مهر در اختیار کامل مردم باشد و این را یک طرح مهم می‌بینم و خود را موظف به تحقق آن می‌دانم.

وی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه اجاره 99 ساله مسکن‌ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود دارد و این از بالا رفتن هرمی قیمت‌ها جلوگیری می‌کند، گفت: بسیاری از زمین‌هایی که در آن مسکن‌های مهر بنا شده است در شهرهای کوچک و یا مناطقی است که از شهرهای بزرگ فاصله‌های بسیاری دارند، بنابراین در بورس مسکن اتفاقی نمی‌افتد.

این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: اگر این مسکن‌های مهر 99 ساله باشد، فردا که فرد فوت شد ورثه ایشان باید چه کار کند؟ معتقدم با اختیار تملک داشتن آپارتمان، صدمه ایجاد نمی‌شود. البته این سخنانی که بنده می‌گویم کارشناسی شده است.

ولایتی در رابطه با ایجاد شغل نیز گفت: ایجاد شغل، اگر اقتصاد تولیدمحور و مردم تولیدمحور شوند و دولت از تصدی‌ گری دست بردارند، امری امکان‌پذیر است. به عنوان مثال در کشاورزی حمایت از کشاورز به صورت خاص در همه جای دنیا دنبال می‌شود و امروز نیز ثلث جمعیت کشورمان یا کشاورزند و یا در صنایع وابسته به کشاورزی کار می‌کنند بنابراین این حوزه در اولویت نخست ما خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه اولویت اول ما توسعه رابطه با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی است، گفت: ما عربستان سعودی را نیز کشور مهم عربی می‌دانیم که تاثیرگذار در جهان عرب و اسلام است و اگر با این کشور مشکلی نیز باشد، سابقه کار نشان داده این مشکلات را می‌توان به حداقل رساند.

این صاحب نظر مسائل بین الملل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ایران اسلامی در دورانی انرژی هسته‌ای را تعلیق کرده است یا خیر، اظهار داشت: بله، دوره‌ای تعلیق هسته‌ای صورت گرفت و سانتر‌یفیوژها متوقف شد چرا که غربی‌ها می‌گفتند شما غنی‌سازی هسته‌ای را برای مدت کوتاهی متوقف و بعد از مذاکرات ادامه  دهید که مقام معظم رهبری در مرداد سال 84 دستور دادند که غنی سازی از سرگرفته شود. چرا که این خواسته آنان که تنها برای مدت کوتاهی غنی سازی را متوقف کنیم، دروغ بود.

ولایتی در مورد تلویزیون و رادیوی خصوصی نیز گفت: این جزو قانون اساسی است و رسانه رادیو تلویزیون در اختیار نظام است. اما سایر رسانه‌های الکترونیکی و نوشتاری می‌توانند کار خود را انجام دهند. معتقدیم آزادی مطبوعات شرط لازم بر ادامه دموکراسی است و مطبوعات اگر بتوانند فعالیت کنند چشم ناظر مردم بر دولت‌ها هستند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها