velayati.ir

تعداد بازدید: ۵۳۸
پ
کد خبر: ۲۸۲۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - 10 November 2021

دیدار دکتر ولایتی با وزیر علوم کشور سوریه

دکتر ولایتی رئيس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی روز چهارشنبه ۱۹ آبان با دکتر بسام ابراهیم وزیر علوم کشور سوریه  دیدار و گفتگو کرد.
دکتر ولایتی در این دیدار که رئیس دانشگاه دمشق و سفیر این کشور در ایران هم حضور داشتند، ضمن خوش آمدگویی به وزیر علوم و هیئت همراه  گفت: حدود ۳ سال قبل در ملاقات با دکتر بشار اسد در سوریه در مورد مسائل علمی، فرهنگی و سیاسی و همچنین  تاسیس شعبه دانشگاه آزاد در سوریه گفتگو کردیم و رئیس جمهور سوریه هم دستور لازم را صادر کردند و دانشگاه آزاد امکانات خوب و اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌توان از این ظرفیت  برای توسعه فعالیت‌های علمی و دانشگاه دو کشور بهره برد.
دکتر ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سوریه جایگاه ویژه‌ای در کشور‌های محور مقاومت دارد و در طول این ۱۰ سال در مقابل دشمنان ایستادگی کرد و هر کشور دیگری قطعا نمی‌توانست تحمل کند و نقش دکتر بشار اسد بسیار مهم و تعیین کننده است که تحت هیچ شرایطی صحنه را ترک نکرد و این نشان دهنده ایمان و اعتقاد به سوریه و شجاعت است.
وی افزود: بسیاری از کشور‌های عرب تابع امریکا وعده‌هایی داده بودند که اگر سوریه از مقاومت دست بردارد کمک‌هایی کنند، ولی سوریه ایستادگی کرد و ذره‌ای منحرف نشد.
دکتر ولایتی بر گسترش همکاری‌های دو طرف در همه زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: امیدواریم که با گفتگو‌های انجام شده این همکاری‌ها در زمینه‌های علمی، دانشگاهی، فنی، پزشکی و .. روز به روز توسعه یابد.
دکتر بسام ابراهیم وزیر علوم سوریه هم ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و  سوریه دارای روابط بسیار عمیقی هستند و ما از محبت مقام معظم رهبری، ملت و دولت ایران و جنابعالی نسبت به سوریه آگاه هستیم و همواره در کنار کشور سوریه ایستادید.
وی بر توسعه روابط و همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های ایران و سوریه تاکید کرد و افزود: این روابط و همکاری‌ها باید گسترش یابد و در این مورد بسیار جدی هستیم و علاوه بر دانشگاه آزاد، از دانشگاه‌های تهران، امیر کبیر و وزارت علوم هم بازدید کردیم.
دکتر بسام با تقدیر از همراهی‌های دکتر ولایتی، از وی جهت بازدید و سخنرانی در دانشگاه دمشق دعوت کرد و گفت: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی و تکنولوژی بسیار حائز اهمیت است و روابط دو کشور در بحث‌های علمی و پژوهشی به بهترین شکل ممکن خواهد بود و این روند تسریع خواهد شد.
وزیر علوم سوریه در پایان برای مقام معظم رهبری، ملت و دولت ایران آرزوی موفقیت و پیروزی نمود و اظهار امیدواری کرد روابط دو کشور در سطح گسترده ادامه یابد.
در بخش دیگری از این دیدار سفیر سوریه در ایران نیز با ابراز خوشحالی از ملاقات مجدد با دکتر ولایتی گفت: همیشه برای من دیدار با شما به عنوان یک شخصیت بسیار  برجسته و بزرگ افتخار است و در تاسیس، برقراری و توسعه روابط ایران و سوریه  نقش بی نظیری داشته و دارید.
رئیس دانشگاه دمشق هم با ابراز خرسندی از این دیدار بر همکاری‌های دانشگاهی وعلمی تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه دارای تاریخ و سرنوشت مشترکی هستند.
وی با گرامی داشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی و همه شهیدان مقاومت از حمایت‌های انجام شده تقدیر و تشکر کرد.
در این دیدار همچنین در مورد جزئیات همکاری‌های دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها