velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۷۶۶
پ
کد خبر: ۲۷۱۲
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - 08 November 2020
دکتر ولایتی در دیدار با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان

ایران در کنار دولت و ملت بزرگ افغانستان ایستاده است

دکتر ولایتی عصر امروز با دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان دیدار و گفتگو کرد

در این ديدار دو طرف در خصوص روند مذاکرات طرف های افغانستانی گفتگو کردند و نماینده ویژه سازمان ملل متحد بر ضرورت ایفاینقش موثر و گسترده‌ ایران در حل موضوعات افغانستان تاکید کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در این ديدار گفت: دو ملت ایران و افغانستان اشتراکات فراوان تمدنی، تاریخی و فرهنگی بایکدیگر دارند و ایران در کنار دولت و ملت افغانستان ایستاده است و حمایت های لازم را به عمل خواهیم آورد و باید برای جلب حمایتهای بین المللی در کنار سازمان ملل گام برداشت.

دکتر ولایتی افزود : سازمان ملل متحد همواره تلاش کرده است تا صلح در افغانستان برقرار شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوانهمسایه مهم افغانستان همواره بر لزوم برقراری صلح در این کشور تأکید کرده و در این جهت حمایت های لازم را به عمل آورده است وآمادگی لازم را برای همکاری در  ایجاد صلح و ثبات در این کشور خواهد داشت.

وی افزود: ملت بزرگ افغانستان توانمند، شجاع و  دارای آگاهی لازم هستند و سرنوشت کشور را خودشان به خوبی تعیین و رقم خواهندزد. روابط نزدیکی میان ایران و افغانستان وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح، ثبات و مذاکرات طرف های افغانستانیحمایت نموده و خواهد نمود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ضمن ابراز امیدواری برای دستیابی به مذاکرات مطلوب، سازنده، مفید و خاتمه یافتن جنگتصریح کرد: بخش عمده ای از مشکلات داخلی افغانستان به‌دلیل دخالت خارجی‌هاست و امیدواریم با حضور نماینده ویژه دبیرکلسازمان ملل متحد و همکاری کشورهای منطقه بتوان صلح را برای مردم افغانستان به ارمغان آورد و البته از شروط اساسی تحقق اینمهم این است که نیروهای خارجی به‌ ویژه آمریکایی‌ها از خاک افغانستان خارج شوند.

لاینز نیز در این دیدار بر رفع موانع و تلاش برای پیشبرد مذاکرات طرف های افغانستانی تاکید و خواستار ایفای نقش بسیار مهم وراهبردی جمهوری اسلامی ایران در این روند شد و افزود: ایران به‌عنوان همسایه کلیدی افغانستان جایگاه بسیار مهمی در منطقه دارد وما به حمایت و کمک ایران در روند صلح طرف های افغانستانی بسیار امیدواریم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها