velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۱۴۲
پ
کد خبر: ۲۵۸۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ - 08 January 2020
دکتر ولایتی در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان

خون شهیدانی همچون حاج قاسم سلیمانی و مرحوم ابومهدی مهندس، درخت پربار مقاومت را آبیاری خواهد کرد

دکتر ولایتی دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی که سال ها در حوزه های مختلف با سردار سرافراز اسلام و ایران از نزدیک همکاری داشته است در مصاحبه کوتاهی با روزنامه فرهیختگان، به ابعاد این ضایعه دردناک که نقش بسیار مهمی در آینده منطقه و جهان خواهد داشت پرداخت که در ادامه ارائه خواهد شد

تحلیل جنابعالی از چرایی هدف قرار دادن حاج قاسم سلیمانی و تبعات بعدی آن چیست؟ منطقه از امروز چه پدیده هایی را در پیشخواهد داشت؟

در ابتدا عرض تسلیت دارم خدمت امام زمان(عج) مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ملت بزرگ ایران و مردم مظلوم منطقه، محور مقاومتو تمامی مسلمانان و آزادی خواهان جهان.

این یک حادثه بسیار تاثرانگیز بود که در عین حال جای تبریک و تسلیت دارد. تبریک به خاطر این فوز عظیم که این بزرگوار به آن نائل شدو تسلیت به خاطر اینکه ما چنین بزرگی را از دست دادیم. ایشان نقش بسیار مهمی در شکل گیری و تکامل جبهه مقاومت در منطقهداشت. در حقیقت مجری دیدگاه‌ها و منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خط پایداری و مقاومت در برابر آمریکا، رژیمصهیونیستی، ارتجاع منطقه و در یک کلام دشمنان اسلام بود. علاوه بر این، ایشان تلاش ویژه‌ای برای وحدت مسلمانان سنی و شیعه وحتی همراهی با پیروان سایر آیین‌هایی که اهل کتاب هستند و با مسلمان‌ها زندگی می‌کنند، داشت.

نقش سردار سلیمانی در تقویت، پیشبرد و پیشرفت نیروی قدس بسیار تعیین کننده بود. اگر چه نیروی قدس قبل از ایشان تاسیس شد ووظیفه فعالیت‌های خارجی، منطقه‌ای و بین‌المللی را در سپاه پاسداران بر عهده داشت اما ایشان که فرمانده نیروی قدس شد، با توجه بهاخلاص، کارآیی، شجاعت، جسارت، تدبیر و درایتی که داشت نیروی قدس را به شکل بسیار چشمگیری پیش برد. شهید سلیمانی صبر،حوصله، خلوص نیت، پایداری و استقامت زیادی داشتند. بنده بارها و بارها در ملاقات‌ها شاهد برخورد ایشان با روسا، افراد و گروه‌هایمختلف جهادی بودم و در دل همه آنها اعم از فلسطینی، لبنانی، عراقی، سوری، یمنی و افغانی علاقه‌ عجیبی نسبت به ایشان وجودداشت.

اینجا مثل جنگ تبوک است. در آن جنگ پیامبر (ص) سه نفر فرمانده مشخص کردند که هر کدام شهید شدند، دیگری فرمانده شود. ایشان پیش‌بینیکردند که احتمالا این فرماندهان شهید می‌شوند. همین‌طور هم شد؛ یکی شهید شد، دیگری علم گرفت؛ دومی شهید شد،سومین فرمانده علم را گرفت و بالاخره پرچم توحید و اسلام زمین نخورد و بر زمین نماند، ولی با این حال خیلی باید زمان بگذرد تا مادردهر یک بزرگ دیگری مانند حاج قاسم سلیمانی به وجود بیاورد.

با این وجود در سپاه، یک مجموعه بسیار مهم و منسجم تاسیس شده که در سراسر منطقه و جهان اسلام در برابر ظلم و ستم بر علیهجهان اسلام که دنبال سلطه و تجزیه کشورهای اسلامی و به یغما بردن منافع مسلمانان است ایستادگی می کند.

در این بین برخی نظام‌های مرتجع منطقه که عامل بیگانه هستند و مثلث استعمار آمریکا، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه، دنبال یک هدفمشترک است و آن هم به زنجیر کشیدن مسلمانان و استثمار منافع آنهاست و مخالفت و مبارزه با اینها است و قطعا پیروزی نهایی از آنمسلمانان مجاهد و جبهه مقاومت خواهد بود و فرماندهی که توسط مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا به عنوان جانشین سردار شهیدسلیمانی منصوب شد هم فرد بسیار شایسته‌ای است که سال‌های طولانی جانشین شهید سرافراز قاسم سلیمانی بود.

بنده ایشان را از سال ها پیش و زمانی که در وزارت خارجه بودم، از نزدیک می شناختم. سردار قاآنی فرمانده قرارگاه انصار در مشهدبود که نقش مهمی در کمک به مجاهدین افغانستانی داشت. او در ایجاد انسجام و اتحاد بین مجاهدان اعم از سنی و شیعه و جلوگیریاز تفرقه، تجهیز و تقویت‌شان برای مبارزه علیه کمونیسم و سلطه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان بسیار موثر بود.

سردار قاآنی فردی شایسته، پرکار و خستگی ناپذیر به لحاظ تئوری و میدانی مانند مرحوم حاج قاسم است و با حضور در کنار سردارسلیمانی، اطلاع کاملی از آنچه می گذرد در اختیار دارد. بنده یقین دارم که قدس به فعالیتها و ماموریت‌های خودش که از جانب مقاممعظم رهبری تعیین شده ادامه خواهد داد و برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنم.

 

 

دستگاه رسانه‌ای استکبار، بعد از ترور ناجوانمردانه‌ی سردار سلیمانی تبلیغات گسترده‌ای کرده‌اند که آینده خط مقاومت با شهادت ایشانتضعیف می‌شود، شما به عنوان یکی از باسابقه ترین چهره‌های دیپلمات جهان اسلام در این خصوص چه تحلیلی دارید؟

 

از دشمن چه توقعی جزء تبلیغات منفی داریم؟ بنده با سابقه ۴۰ ساله‌ در سیاست خارجی و شناختی که از مسائل منطقه دارم، می‌گویمنه تنها فعالیت نیروی قدس کم نخواهد شد که خون شهیدانی همچون حاج قاسم سلیمانی و مرحوم ابومهدی مهندس، درخت پربار مقاومترا آبیاری خواهد کرد و یقینا فعالیت ها ضعیف نخواهد شد و این توهمی است که آنها دارند ولی هیچگاه این توهم و این آرزوی شیطانیبرآورده نخواهد شد. مقاومت خواب راحت را از آنها خواهند گرفت به خصوص بعد از کار ناجوانمردانه‌ و جنایتکارانه ای که کردند. درهمین عراق آثار و برکات خون شهدای جنایت آمریکا قابل رویت است. در عراق مشکلات سیاسی و برخی اختلافات بین گروه‌های مختلفکه همگی مجاهدین، مبارزین و مردم مومن عراق هستند، شکل گرفت. وضع به گونه‌ای رقم خورد که نخست وزیر استعفا داد و صحبت ازانتخابات زودهنگام شد. با وجود اینکه هر گروهی یک تفکری داشت، بعد از شهادت این عزیزان، همه زیر این پرچم که به برکت خون شهدابرافراشته شد، جمع شدند. آیت الله سیستانی مرجعیت بزرگ شیعیان عراق علیه ظلم و تجاوز آمریکا و در تقدیر از این شهدای گران‌قدربیانیه صادر کردند. آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بیانیه بسیار محکمی علیه آمریکا صادر کرد. همه گروه‌های سیاسی از حزبدعوه، آقای مقتدی صدر و سایر گروه‌ها در تقابل با آمریکا بیانیه صادر و موضع گیری کردند.

جز به برکت خون شهدا، امکان نداشت در عراق این گونه بشود تا مردم علیه حضور غاصبانه آمریکا در عراق، به اتحاد برسند. آمریکایی‌ها بدانند که دیگر جایی در عراق ندارند. این اشتباه احمقانه‌ای بود که این دیکتاتور حاکم بر آمریکا انجام داد و موجب شد کهسریع تر منطقه از وجود ناپاک آنها، زدوده شود. این همبستگی و یکپارچگی مرجعیت، مردم و گروه‌های سیاسی در تقابل با آمریکا بسیارارزشمند است. آمریکا و رئیس‌جمهورش حماقت بزرگی انجام دادند و شر آمریکایی ها از منطقه کنده می شود و قطعا همین طور خواهدشد.

امریکایی ها این را بدانند اگر در منطقه بمانند، غرب آسیا، ویتنام دیگری از یمن تا عراق، لبنان، سوریه، ایران، فلسطین و افغانستان درانتظارشان است. بعد از این واقعه و شهادت مجاهدین، راه حق تمام دنیای اسلام به حرکت درآمده است. این به برکت خون شهداست. ببینید در داخل ایران چه بسیار افرادی که اصلاً در کار سیاسی نیستند و زندگی معمولی‌شان را می‌کنند ولی در مورد سردار قاسمسلیمانی همه اتفاق نظر دارند که این فرد بسیار شجاع، مومن، اندیشمند، مبارز و از جان گذشته برای اسلام و ایران بود و هر کاری کردبرای ایران و اسلام انجام داد. این چنین یکپارچگی در بین مردم ایران که سلایق مختلف سیاسی دارند ولی در عین حال همه از انتقامسخن می‌گویند، ثمره نیکویی است که بر اثر خون شهدا ایجاد شده است. آمریکایی ها برای خروج از منطقه دیر بجنبند در باتلاق گرفتارخواهند شد و با تلفات بیشتری مواجه خواهند شد.

می‌دانیم رابطه شخصی و کاری حضرتعالی با سردار سلیمانی به عنوان فرمانده میدانی جبهه مقاومت نزدیک بوده است، با توجه به تغییرفرماندهی نیروی قدس و آمدن سردار اسماعیل قاآنی نقش شما در کمک به جبهه مقاومت در میدان دیپلماسی عمومی چگونه خواهد بود؟

یکی از همکاری هایی که بنده افتخار داشتم که در خدمت ایشان باشم، به موضوع تشکیل مجمع جهانی بیداری اسلامی مربوط است. ایشان نقش اساسی در این موضوع داشتند و بنده هم در حوزه ساماندهی و کار سیاسی در خدمتشان بودم. این اقدام مهمی بود وایشان در پشت صحنه در ایجاد اجماع میان علمای اسلام اعم از سنی، شیعه و گروه‌های مختلف، نقش اساسی داشت. یک کار دیگریکه ایشان اصرار کردند و با هم اجرا کردیم، اجلاس محبین اهل‌بیت (علیه السلام) بود. این هم یک کار ابداعی بود. همه مسلمانان اعم ازسنی و شیعه محبت به اهل بیت حضور دارند و صدها نفر از علمای اسلام از فرق مختلف برای این اجلاس به تهران آمدند و در حوز هایمختلف همکاری داشتیم. به اعتقاد سردار سلیمانی بنده مسئولیت دیپلماسی عمومی در این مجموعه مهم را بر عهده داشتم و به عنوان یککهنه سرباز دیپلمات در خدمت مجموعه بودم و همکاری ها در دوره فرماندهی جدید هم ادامه خواهد داشت. اگر آمریکایی‌ها می خواهندبدانند که در آینده با این بضاعت کمی که دارم چه خواهم کرد، بدانند که در خدمت مقام معطم رهبری(مدظله العالی)، آرمان‌های انقلاباسلامی و سیاست‌های  دیپلماسی عمومی نیروی قدس سپاه همکاری خواهیم کرد. قبلا من را تحریم کردند حالا آن را مضاعف کنند و باجدیت بیشتری این راه را ادامه خواهیم داد

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها