velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۴۸۷
پ
کد خبر: ۲۴۶۳
تاریخ انتشار: شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - 24 August 2019
همایش توانمندسازی اساتید حوزه علوم انسانی و هنر

ضرورت همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با کشور‌های مسلمان در جهت تقویت اشتراکات فرهنگی

نخستین همایش توانمندسازی اساتید حوزه علوم انسانی و هنر امروز ۲ شهریور ۱۳۹۸  با حضور مسئولان هیأت‌های اندیشه ورز در سالن کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: علوم انسانی در جامعه باید به گونه‌ای باشد که احساس بیگانگی با آن از سوی مردم وجود نداشته باشد.
دکتر ولایتی گفت: امید ما برای آینده دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم انسانی به اساتید حاضر در این جمع ارزشمند است و امیدواریم بتوانیم در این مسیر فعالیت‌های اثر گذار و ماندگاری را شاهد باشیم.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: علوم انسانی به عنوان یکی از بخش‌های آموزش عالی آن‌گونه که باید مورد توجه قرار گیرد به آن پرداخته نشده و در این جهت بومی سازی به ویژه در مسائلی که به مسلمانان و یا ایرانیان اختصاص دارد یکی از مهمترین انتظارات است و علوم انسانی تقلیدی، دستاورد و کاربردی ندارد.
دکتر ولایتی افزود: اینکه یک جامعه‌شناس آمریکایی برای ما جامعه‌شناسی را تبیین کند و نظریه‌های او تدریس شود گفته شود امتیاز نیست.
وی با بیان اینکه بخشی از علوم انسانی که در غرب شکل گرفته برای ما مفید فایده نیست، گفت: گاهی برخی از این علوم با قصد و غرض موضوعاتی را مطرح می‌کنند که بدون کاربرد است و بنابراین اگر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما به منابع علمی دیگری در فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی اتصال نداشته باشند، تبدیل به فارغ‌التحصیلان تابع غرب می‌شوند.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: علوم انسانی در جامعه ما باید به گونه‌ای باشد که مردم با آن احساس بیگانگی نکنند و باید با دیگر کشور‌های اسلامی همکاری و همفکری داشته باشیم، همانطور که دانشگاه آزاد اسلامی با ایجاد شعبه‌های بین‌المللی در لبنان، افغانستان، عراق، سوریه، آذربایجان و ... به دنبال تقویت اشتراکات فرهنگی است تا بتواند از نقاط مختلف جهان یک جمع نخبگان مسلمان را گرد هم آورد.
دکتر ولایتی با بیان اینکه برای تحقق این هدف باید ابتدا مبانی فرهنگ اسلامی و ایرانی را شناخته و سپس آن‌ها را تبلیغ و ترویج کنیم، گفت: در گذشته فرهنگ مرزی بین مسلمانان وجود نداشت و از اقصای چین تا اقصای اروپا و اندلس دانشمندان با هم تبادل فکر داشتند و اگر به لحاظ سیاسی مرزبندی‌هایی وجود داشت، به لحاظ فرهنگی هیچ مرزی بین دانشمندان و نخبگان نبود.
وی اظهار داشت: یکی از اقدامات خوبی که در دوره اندلس انجام می‌شد این بود که متولیان کتابخانه‌ها و دانشمندان حداقل سالی یک بار به مشرق می‌آمدند و کتب جدید را به اندلس می‌بردند و برای آن شرح و حاشیه می‌نوشتند. اکنون نیز یکی از واجبات در حوزه علوم انسانی و دینی این است که به شبهاتی که ایجاد می‌شود، پاسخ دهند و اگر دانشگاه نتواند در این حوزه با کار علمی و مستند اقدام کند، بیگانگان و دیگران در مبانی اعتقادی،  شبهه ایجاد می‌کند.
دکتر ولایتی با اشاره به تلاش‌های علمی، عقیدتی، سیاسی و فرهنگی اهل بیت (ع) در طول تاریخ خاطرنشان کرد: از زمان پیامبر حرکت‌های مختلفی شکل گرفت تا مسلمانان راه را گم نکنند، و باید در حوزه علوم انسانی و اسلامی در این موضوعات تحقیق و ارایه مطلب و تولید منابع نمود و نقش اساتید علوم انسانی و هنر برای گام نهادن موثر در این مسیر بسیار مهم و قابل توحه می‌باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها