velayati.ir

تعداد بازدید: ۹۴۷
پ
کد خبر: ۲۴۰۵
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - 02 June 2019
متاسفانه هر ۲.۵ ساعت یک ایرانی که در لیست انتظار پیوند عضو می‌باشد به دلیل نرسیدن عضو مناسب، جان خود را از دست می‌دهد

مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» برگزار شد

مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» به مناسبت بزرگداشت روز ملی اهدای عضو با حضور جمعی از مسئولان، صاحبنظران و اساتید حوزه اهدا و پیوند اعضا و خانواده‌های اهداکننده، هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دکتر ولایتی در این مراسم ضمن تقدیر از ایثار و فداکاری خانواده‌های اهداکنندگان، با اشاره به رشد سریع علم پیوند اعضا در کشور، ایران را پرچمدار پیشرفت پزشکی در طول تاریخ برشمرد و تدریس ۶۰۰ ساله کتاب بوعلی سینا در دانشکده‌های پزشکی شرق و غرب دنیا را یادآور شد.
وی تلاش متخصصان و پزشکان در حوزه پیوند و درک و فرهنگ بالای مردم در اهدای عضو را دو عامل مهم و موثر در پیشرفت سریع علم پیوند که قله پزشکی است عنوان کرد و گفت:از نظر جمعیت و مدت شروع پیوند عضو شاید در دنیا مقام تک رقمی داشته باشیم.
دکتر ولایتی در ادامه سخنان خود گفت: متاسفانه هر ۲.۵ ساعت یک ایرانی که به دلیل بیماری‌های پیشرفته قلب، ریه، کلیه و کبد در لیست انتظار پیوند عضو می‌باشد به دلیل نرسیدن عضو مناسب، جان خود را از دست می‌دهد، این در حالی است که تقریبا معادل همین تعداد موارد مرگ مغزی وجود دارد که می‌توانند اهدا کننده عضو باشند و جان بیماران را نجات دهند.
رییس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: هر مورد مرگ مغزی در صورت اهدای عضو در زمان مناسب می‌تواند جان یک تا شش نفر را نجات دهد، اما به دلیل نا آشنا بودن عموم مردم به مفهوم غیرقابل نجات بودن بیمار مرگ مغزی و رضایت ندادن به اهدای عضو، نه تنها مورد مرگ مغزی فوت می‌کند بلکه شانس زندگی ۱ تا ۶ ایرانی نیازمند به پیوند عضو نیز از بین می‌رود.
دکتر ولایتی به هزار و هفتصد و شش اهدای عضو در سال ۹۷ در کشور اشاره کرد و افزود: یک سوم این اهدای عضودربیمارستان مسیح دانشوریانجام شده و در هر قسمتی از ایران که کسی نیاز به عضو داشته باشد، انتقال عضو به سرعت انجام می‌شود.
وی اظهار داشت: ۱۰۰ ریه و ۲۵۰ پیوند قلب در این بیمارستان انجام شده و ضروری است رشته پیوند عضو را در دنیا به صورت پیشتاز ادامه دهیم.
دکتر ولایتی با بیان اینکه از لحاظ اهدای عضو در منطقه حرف اول را می‌زنیم، اضافه کرد: ما پزشکان توانمند و مردمی فهیم داریم و اولین پیوند ریه حدود ۱۵ سال گذشته در کشور انجام شده و کسی که این پیوند را دریافت کرده در قید حیات است و باید دانست که اهدا و پیوند عضو می‌تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد و فرصت دوباره‌ای برای زندگی اهدا کند.

در پایان این مراسم از تمبر ویژه اهدای عضو با حضور دکتر علی اکبر ولایتی، رییس بیمارستان دکترمسیح دانشوری، دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر جانبابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ایرج فاضل، دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، دکتر سیم فروش و هنرمندانی، چون احمد نجفی، علیرضا داوودنژاد و... رونمایی شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها