velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۶۱۲
پ
کد خبر: ۲۲۳۷
تاریخ انتشار: جمعه ۰۳ آذر ۱۳۹۶ - 24 November 2017
دکتر ولایتی در گفتگوی ویژه خبری

به نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه افتخار می‌کنیم

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به نفوذ خود در منطقه افتخار می‌کنیم، زیرا این نفوذ دوستانه است و جمهوری اسلامی ایران برای حفظ همسایگانش از خود گذشتگی می‌کند.

دکتر ولایتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، ایران را محور مقاومت خواند و افزود: اگر جمهوری اسلامی ایران به سوریه، عراق و لبنان کمک نمی کرد اکنون بغداد، دمشق و بیروت در دست داعش بود.

وی در پاسخ به کسانی که از حضور نظامی ایران در این کشورها انتقاد می کردند گفت: آنها که آگاهی از تاریخ ندارند نباید اظهار نظر سیاسی کنند، کسانی که این تفکر را دارند فقط تا نوک بینی شان را می بینند.

ولایتی با بیان اینکه ایران در طول تاریخ هر زمان که مقتدر بوده بیرون از مرزها با دشمنانش مقابله کرده است، افزود: دولت های قانونی سوریه و عراق بر اساس اظهارات مقامات این کشور، خودشان برای مقابله با داعش کمک خواستند و در پایان این کمک به نفع آنها شد زیرا اگر جمهوری اسلامی ایران وارد نمی شد به جای هفت سال مقاومت هفت هفته هم نمی توانستند در مقابل داعش مقاومت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر در خانه دشمن به سراغ آنها نمی رفتیم دولت های قانونی سوریه و عراق از بین می رفتند و اکنون در این کشورها مخالفان ما حاکم بودند.

وی گفت: ابوبکر بغدادی که از بعثی ها بود و سابقه دینی نداشت ریشش را بلند کرد و ادعای خلافت مسلمین داشت.

ولایتی افزود: در حالی که کشورهای اروپایی برای قدرتمند شدن متحد می شوند و اتحادیه اروپا را تشکیل داده اند می خواهند برای نفوذ و سیطره بر کشورهای خاورمیانه و مسلمان آنها را تجزیه کنند.

وی با بیان اینکه غربی ها برای تجزیه کشورهای اسلامی بر اختلاف های اعتقادی و قومیتی تمرکز کرده اند گفت: همه پرسی ای که در کردستان عراق اتفاق افتاد نمونه ای از توطئه آمریکایی ــ صهیونیستی برای تجزیه کشورهای اسلامی بود و آنها می خواستند رژیم صهیونیستی دیگری را در کنار جمهوری اسلامی ایران، عراق و ترکیه ایجاد کنند.

وی گفت: اگر موضوع تجزیه عراق اتفاق می افتاد این اعلام استقلال ها و تجزیه شدن ها به مناطق و کشورهای دیگر منطقه نیز کشیده می شد.

وهابیت، احیای جاهلیت قبل از اسلام است

ولایتی با بیان اینکه اکسیر وحدت مسلمانان محبت اهل بیت (ع) است افزود: آمریکایی ها و صهیونیست ها با ایجاد داعش تجزیه، تفرقه و نفرت میان مسلمانان را دنبال می کردند و در پی دین سازی برای مخالفت با دین بیشتر مسلمانان بودند.

وی با بیان اینکه آنها با داعش می خواستند چهره اسلام را مخدوش و پدیده های زشت را به نام اسلام منتشر کنند، اضافه کرد: صهیونیست ها و آمریکایی ها به وسیله داعش آثار فرهنگی را از بین می بردند که بگویند مسلمانان با فرهنگ مخالفند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: داعش نمونه ای از کمپانی بلک واتر آمریکایی هاست که جنایات بسیاری را در ده ها سال گذشته مرتکب شده است.

ولایتی افزود: بهترین روش برای مقابله با این توطئه آمریکایی ــ صهیونیستی تکیه بر اهل بیت (ع) و محبت به ایشان است.

وی گفت: در آینده کنگره جهانی محبان اهل بیت (ع) را برگزار و دبیرخانه ای در زیرمجموعه اجلاس بیداری اسلامی ایجاد خواهیم کرد.

سران سعودی اگر دلسوز عرب ها بودند دو سال یمن را بمباران نمی کردند

ولایتی درباره رفتار سعودی در منطقه گفت: بیشتر عرب ها، سعودی را قبول ندارند و بدبختی بیشتر عرب ها به خاطر عملکرد مقامات سعودی است.

وی با بیان اینکه عربستان، لبنان را منطقه نفوذ خود می داند و بر این اساس از حزب المستقبل و جریان «14 مارس» پشتیبانی می کند، افزود: پس از توافق گروه 8 مارس و گروه 14 مارس که بر اساس آن میشل عون به عنوان رئیس جمهور و سعد حریری به عنوان نخست وزیر انتخاب شد فضای لبنان آرام و به ضرر آل سعود تمام شد.

ولایتی افزود: در دیداری که با سعد حریری داشتم بویی از ناراحتی وی از حکومت لبنان احساس نکردم و لفظ تهدید آمیزی نیز در آن جلسه مطرح نشد.

وی گفت: در حالی که سعد حریری معمولاً ملاقات های 20 دقیقه ای با افراد دارد یک ساعت با وی جلسه داشتم.

ولایتی افزود: با توجه به اینکه سعودی ها می دانند حزب الله لبنان نقش اساسی در پیروزی سوریه داشته است، می خواستند با استعفای سعد حریری وضع لبنان را متشنج و از این طریق نیروهای خود را وارد لبنان کنند و بتوانند در مناطق مرزی میان دو کشور سوریه و لبنان ناامنی ایجاد و حزب الله را تضعیف کنند.

وی گفت: بر این اساس پس از فراخواندن سعد حریری به عربستان ابتدا محافظانش را از وی جدا کردند، تلفن همراهش را گرفتند و کاغذی به دستش دادند که در تلویزیون بخواند.

ولایتی افزود: تحلیل من این است که به دلیل نفوذ فرانسوی ها در لبنان، عاقبت مقامات این کشور سعودی را تهدید کردند که اگر سعد حریری را رها نکند مسئله را به شورای امنیت می برند که مقامات عربستان مقام کشور دیگری را به گروگان گرفته اند.

وی گفت: وزیر دفاع فرانسه برای بازگرداندن حریری به عربستان رفت تا به سعودی ها پیام نظامی و جنگ دهد.

ولایتی افزود: سعد حریری نیز نمی خواهد موقعیت خود را در لبنان از دست بدهد و رها کند.

وی گفت: جوان ناپخته ای در عربستان همه سنت های این کشور را به هم زده است و با بازداشت و برکناری تعداد زیادی از شاهزادگان و مقامات سعودی، نظامی را که بر اساس توافق طایفه ای اداره می شود به فروپاشی سوق می دهد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها