velayati.ir

تعداد بازدید: ۱۶۶۴
پ
کد خبر: ۲۱۲۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - 05 August 2017
دکتر ولایتی در دیدار با موگرینی

اتحادیه اروپا سیاست مستقل تری را اتخاذ نماید/ ایران مقابل رجزخوانی‌های آمریکا کوتاه نمی‌آید

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: انتظار این است که اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی سیاست مستقل تری را اتخاذ کنند.

دکتر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه 14 مردادماه در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و در خصوص همکاری های مشترک، موضوعات منطقه ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافقنامه هسته ای به صورت شفاف عمل کرده، هر چند که شاهد هستیم ایالات متحده آمریکا و رئیس جمهور آن هر روز با یک شیوه جدید سخن می گوید.

دکتر ولایتی ادامه داد: در سوریه شاهد هستیم که شش سال علیه مردم و دولت قانونی جنایات کرده اند و همه زیر ساخت ها را با کمک برخی کشورهای غربی و آمریکا از بین برده اند که ضروری است کشورهای اروپایی در این زمینه حساسیت بیشتری داشته باشند و این در خصوص عراق و برخی کشورهای منطقه اهمیت بیشتری می یابد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما همچنان متعهد به مبارزه با تروریسم در منطقه و سوریه هستیم و ایران برای ایجاد صلح و ثبات جهانی ایستادگی کرده که در غیر این صورت شاهد رشد این پدیده شوم در اروپا و دیگر کشورهای جهان خواهیم بود و در این جهت آمادگی همکاری با اتحادیه اروپا را داریم.

در این دیدار همچنین موگرین اظهارداشت: از حضور در ایران و انجام این دیدار خوشحالم و امیدوارم شاهد رشد و ارتقا هر چه بیشتر همکاری ها میان اروپا و ایران باشیم.

دکتر ولایتی پس از دیدار به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات انان پاسخ گفت.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی در خصوص موضوع گیری های رئیس جمهور آمریکا گفت: متاسفانه رییس جمهور آمریکا هر روز موضعی می گیرد که لزوما با مواضع روز گذشته او یکسان نیست و ممکن است متناقض باشد و ایران مقابل رجزخوانی های امریکا کوتاه نمی آید.

دکتر افزود: طوری شده است که در آمریکا هم کم کم اعتمادشان به فردی که انتخاب کرده اند از بین می رود چرا که نمی توانند به حرف های وی تکیه کنند.

وی در خصوص رایزنی های امروز خود با موگرینی اظهار کرد: در جلسه امروز در خصوص مسایل هسته ای، منطقه و همکاری بین ایران و اروپا بحث شد. مشترکات زیادی بین ایران و اروپا وجود دارد که البته اختلافاتی هم است ولی غیرمنتظره نیست.

دکتر ولایتی در رابطه با مسایل هسته ای مورد بحث در گفت و گو با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد: موگرینی تاکید کرد که همچنان به قرارداد بین گروه 1+5 و ایران پایبند هستند و اتحادیه اروپا تحت تاثیر برخی تخریب هایی که توسط بعضی اعضا گروه مزبور انجام می شود، قرار نمی گیرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: اروپا به این قرارداد به عنوان قرار داد بین دو کشور نگاه نمی کند بلکه آن را یک قرارداد بین المللی می داند و به اجرای آن پایبند است.

دکتر ولایتی گفت: موگرینی در مورد رابطه اتحادیه اروپا و ایران اظهار امیدواری کرد با توسعه روابط دو طرف مشکلات موجود از جمله مشکلات سیستم بانکی حل شود.

وی در خصوص حل و فصل مشکلات بانکی گفت: با توجه به تعاملات کشورهای مختلف اروپایی که هم اکنون در ایران سرمایه گذاری می کنند و حتی نوعی رقابت هم دارند، حل مشکلات سیستم بانکی ضروری است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به گفت و گوهای طرفین در خصوص سوریه، عراق، یمن و قطر گفت: در مورد سوریه هر دو طرف معتقدند که پایان بحران راه حل سیاسی دارد و نه نظامی. ضمن اینکه هر دو طرف اعتقاد دارند باید تمامیت ارضی کل کشورهای منطقه اعم از سوریه و عراق حفظ شود.

وی با تاکید بر مخالفت دو طرف با هر اقدامی که منجر به تجزیه کشورها شود، گفت: ایران مخالف هر نوع همه پرسی در کشورهای منطقه است به نحوی که مقدمه ای برای جدایی از بخشی از کشورها باشد و امروز هم شاهدیم که برخی این ادعا را مطرح می کنند.

دکتر ولایتی تصریح کرد: اروپا هم مخالف هر نوع تجزیه طلبی و هر نوع اقدامی است که مقدمه ای برای تجزیه طلبی باشد. از جمله همانطور که گفتم برخی گروه ها در بعضی کشورها با برگزاری رفراندوم دنبال استقلال بخشی از یک کشور مستقل هستند که موضع ایران در این رابطه کامل مشخص بوده و اروپا هم همین موضع ایران را دارد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: در مورد قطر هم دو طرف برحفظ تمامیت ارضی و استقلال آن کشور در برابر هرگونه زیاده خواهی ها برخی کشورها تاکید کردند و در مورد یمن هم تاکید شد که راهی برای کمک به آنها باید باز شود.

وی به حضور نماینده اروپا در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این علامت آن است که اروپا می خواهد با ایران رابطه نزدیک داشته باشد و این نخستین بار است که نماینده ای از اروپا در مراسم ملی و مهم ایران شرکت می کند.

دکتر ولایتی در پاسخ به این سئوال که پیام شما به آمریکایی ها در رابطه با زیاده خواهی هایشان در قبال برجام چیست، گفت:کاری که آمریکایی ها می کنند برایشان سودی ندارد و ایران هم در مقابل این نوع رجز خوانی ها از موضع خود کوتاه نیامده و بی تردید با مواضعی که اروپایی ها، چینی ها و روس ها دارند آمریکا دچار انزوا خواهد شد و نمی تواند به تنهایی قرارداد بین المللی را نقض کند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: قرار داد 1+5 قراردادی بین المللی بوده نه دو جانبه که آمریکایی ها هر طور بخواهند در قبال آن عمل کنند.

وی گفت: ما به هیچ وجه نگران نبوده و ایران از ابتدا همواره در معرض تهدیدهای آمریکایی ها بوده و با اقتصاد مقاومتی به مقابله با این نوع تهدیدها ادامه می دهیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربیننده ها