velayati.ir

تعداد بازدید: ۳۸۶۵
پ
کد خبر: ۱۴۴۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - 28 May 2015
دکتر ولایتی با حضور در برنامه اتاق فکر دانشگاه رنمین چین:

اهمیت نقش ایران برای احیاء جاده ابریشم

دکتر علی اکبر ولایتی در ادامه برنامه های سفر به چین، روز چهارشنبه در جلسه اتاق فکر دانشگاه رنمین که یکی از مهمترین مراکز علمی، مطالعاتی و دانشگاهی این کشور است شرکت و با موضوع «احیاء جاده ابریشم و ضرورت های موجود» به بحث و تبادل نظر با رئیس، معاونین و تعدادی از کارشناسان این دانشگاه پرداخت.

رئیس دانشگاه ضمن تشکر از حضور دکتر ولایتی، به مباحث مطرح شده در سفر قبلی ایشان به این کشور اشاره و مباحث مطرح شده را برای برنامه ریزی های اتاق فکر بسیار قابل بهره برداری و مهم توصیف کرد و گفت: مباحث شما به عنوان فردی متخصص در حوزه روابط بین الملل قابل توجه بوده ضمن آن که به عنوان فردی تاثیرگذار، امکان ایجاد زمینه های لازم برای ارتقاء همکاری ها و فعالیت ها را خواهید داشت و در این جلسه هم با موضوع احیاء جاده ابریشم، کمربند و راه و توسعه روابط استراتژیک و راهبردی، مباحث شما قابل استفاده خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک هم از انجام این ملاقات و دیدار با نخبگان و فرهیختگان این دانشگاه ابراز خرسندی کرده و موضوعات مطرح شده برای بحث و تبادل نظر در این جلسه و اتاق فکر را راهبردی خواند و تصریح کرد: هم به لحاظ تاریخی و هم به دلیل اقتضائات موجود و علاقه مندی فراوان دو کشور در کنار ظرفیت های ارزشمند و فراوان در اختیار، زمینه های لازم برای توسعه روزافزون همکاری ها و تعاملات وجود دارد که باید تلاش کرد ضمن مطالعه و پژوهش برای ارائه راهکارهای مناسب و مطلوب، جهت ارتقا روابط به سطح راهبردی و استراتژیک برنامه ریزی نمود.

دکتر ولایتی در زمینه احیا جاده ابریشم نیز اعلام کرد: تجدید حیات این جاده حکایت از ریشه دار بودن روابط کشورهای این حوزه به ویژه ایران و چین دارد و جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین کشور منطقه که دارای ثبات و ظرفیت های فراوان و ارزشمندی در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و ... است در منطقه خاورمیانه که محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقاست از اهمیت فوق العاده برخوردار است که باید در موضوع احیا جاده ابریشم مد نظر قرار گیرد و البته این مهم نقش جدی در توسعه و امنیت جهانی در آینده آسیا و جهان ایفا می کند.

در این جلسه، همچنین کارشناسان شرکت کننده نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع جلسه مطرح و از جمله بر اهمیت نقش ایران در امنیت حمل و نقل، ارتباط و توسعه همکاری ها در حوزه انرژی، گسترش همکاریهای مالی و تجاری، نیاز چین به توسعه روابط به دلیل جایگاه ایران به عنوان کشوری با ثبات و امن در منطقه، ضرورت انجام مشورت های سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه و ... ارائه نمودند.

در این جلسه، همچنین مهندس فروزش معاون مرکز تحقیقات استراتژیک، صفری، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایراندر چین، سعید محمدی، مشاور مرکز، بقایی فعال اقتصادی و دیگر شرکت کنندگان از سوی هیئت ایرانی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها