velayati.ir

تعداد بازدید: ۲۸۰۴
پ
کد خبر: ۱۴۳۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - 19 May 2015
در حاشیه سفر به لبنان؛

مصاحبه دکتر ولایتی با شبکه های تلویزیونی المنار و او تی وی لبنان

دکتر علی اکبر ولایتی، روز دوشنبه و در حاشیه سفر یک روزه به لبنان برای شرکت و سخنرانی در مراسم اختتامیه گردهمایی علمای جهان اسلام برای فلسطین که به دعوت مجمع جهانی بازگشت به فلسطین انجام شد، به طور جداگانه با تلویزیونهای المنار و او تی وی (otv) لبنان مصاحبه نمود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در بخشی از مصاحبه با المنار به پیروزی های به دست امده از جمله در قلمون اشاره و تصریح کرد: این مقدمه ای است برای پیروزی های بعدی که بی تردید تاثیر مثبتی خواهد داشت در ایجاد روحیه و تلاش مضاعف برای مبارزه با افراط گرایی در منطقه و یقینا پیروزی با مقاومت خواهد بود.

وی با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه ایران و لبنان تاکید کرد: این روابط استراتژیک و راهبردی است و ملاقات های انجام شده در این سفر با مقامات عالی لبنان در خصوص مسایل منطقه ای، روابط دو جانبه و مشورت برای ایجاد هم افزایی است که به تقویت مواضع دو کشور کمک خواهد کرد.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پاسخ به سوال المنار در ارتباط با انتخاب رییس جمهور در این کشور هم گفت: با توجه به خردمندی و شخصیت های ارزشمندی که در این کشور حضور دارند حتما بر این موضوع و حل مسئله فائق خواهند امد و جمهوری اسلامی ایران هم هر کمکی که لازم باشد به کشور دوست و برادر لبنان خواهد داشت و در روابط استراتژیک خود با لبنان از کسی اجازه نمی گیرد و با هماهنگی دولت لبنان این همکاری ها ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص ترویج ایران هراسی از سوی برخی کشورهای منطقه و اقدامات تکفیری و افراط گرایی و همچنین حمله به یمن گفت: آنان برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود به ایران هراسی دامن می زنند و این در حالی است که ایران همیشه حامی منافع کشورهای منطقه بوده و سیاست حسن همجواری و برقراری روابط دوستانه و مسالمت امیز با کشورهای مربوطه را دنبال کرده و می کند اما اقدامات برخی که واقعا قابل درک نیست در راستای ترویج این نگاه و ایجاد اختلاف و تفرقه حرکت می کند.

تلویزیون المنار در ارتباط با روابط ایران و عربستان هم سوال کرد که مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: عربستان به اقدامات مثبت ایران پاسخ مثبت نداده و نمونه آن بمباران بی دلیل مردم مظلوم یمن که به خاک و خون کشیده می شوند بوده و البته یمنی ها این ظرفیت را دارند که مشکلات خودشان را در صورت عدم مداخله عوامل خارجی به انجام رسانند.

دکتر ولایتی همچنین به طور جداگانه با شبکه تلویزیونی(otv) لبنان مصاحبه کرد و درباره ارتباط تحولات منطقه با لبنان گفت: لبنان از تحولات منطقه جدا نیست و اگر این تصور وجود داشته باشد تحولات مزبور می تواند مشکلاتی را به وجود آورد و در این زمینه لبنان می تواند نقش مهمی را در حل و فصل موضوعات منطقه ای ایفا نماید.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص نفوذ ایران در منطقه و ابراز نگرانی از این مسئله تصریح کرد: باید به جای نفوذ از جاذبه های ایران و حضور دوستانه یاد کرد و ایران اماده است تا از کسانی که در مقابل توسعه طلبی های صهیونیست ها ایستادگی می کنند حمایت و همکاری داشته باشد و نمونه آن سفر بنده به لبنان است که با همه گروه ها دیدار داشته و در خصوص موضوعات مختلف از جمله با آقای تمام سلام نخست وزیر، نبیه بری رییس مجلس، ژنرال میشل عون و دیگر شخصیت ها مذاکره شد.

باید تاکید کرد که اگر کمک و همکاری ایران به طور مثال در عراق نبود بی تردید بغداد در اختیار گروه های افراطی و داعش قرار می گرفت و در سوریه هم به این صورت در مقابل جنایات تکفیری ها ایستادگی شده و حمایت ایران علیه ملت منطقه نیست بلکه در جهت حفظ استقلال و به نفع مردم منطقه است.

مشاور مقام معظم رهبری در خصوص پرونده هسته ای هم گفت: هنوز مذاکرات ادامه دارد و البته دارای پیچیدگی هایی است که باید گفتگو صورت گیرد و البته در هر صورت روابط ایران بدون توجه به این مهم با کشورهای منطقه از جمله سوریه، لبنان، عراق و ... دیرینه و ادامه دار خواهد بود.

دکتر ولایتی روز دوشنبه به منظور شرکت در گردهمایی علمای جهان اسلام برای فلسطین به دعوت مجمع جهانی بازگشت به فلسطین به آن کشور سفر کرد و با مقامات عالی این کشور از جمله سید حسن نصرالله، نبیه بری رییس مجلس، تمام سلام نخست وزیر، میشل عون و تعداد دیگری از شخصیت ها با حضور فتحعلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان و انصاری، مدیر کل خاورمیانه وزارت خارجه ملاقات نمود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها