velayati.ir

تعداد بازدید: ۴۷۲۶
پ
کد خبر: ۱۳۷۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - 11 March 2015
ولایتی در جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران :

زبان فارسی دومین شاخص هویت ملی ایرانیان است

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زبان فارسی پس از مذهب تشیع دومین شاخص هویت ملی ما ایرانیان است.
به گزارش ایرنا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی اکبر ولایتی در جلسه 178 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بزرگان تمدن اسلامی و در رأس آنها زکریای رازی نگاشتن آثار علمی به زبان فارسی را آغاز کردند و ابوریحان بیرونی بعد از یک قرن به 5 رساله علمی نگاشته شده به زبان فارسی توسط رازی اشاره کرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شیخ الرئیس ابن سینا کتاب مهم دانشنامه علایی را به زبان فارسی نگاشته است و یک سوم آثار سهروردی نیز به زبان فارسی است.

در ابتدای این جلسه موضوع تشکیل کارگروه قلمرو تمدن های فارسی زبان مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

در گزارشی که پیرامون این موضوع ارائه شد با تشریح مفهوم و جزئیات تمدن فارسی زبان موارد دیگری مانند شاخص های شمول و دامنه این تمدن بر کشورها، خدمات ایرانیان به تمدن اسلامی و نقش زبان فارسی در تولید علم دینی نیز مورد اشاره قرار گرفت.

لزوم توجه به زبان عربی

رییس کمیته فرهنگ وتمدن اسلام و ایران گفت: در کنار توجه به زبان فارسی، زبان عربی به عنوان زبان فراگیر و شایع در تمدن اسلامی نیز مورد توجه بوده است.

ولایتی گفت: امروز هم علی رغم برخی از تلاش های نافرجام که در صدد جدایی انداختن بین زبان فارسی و اسلام هستند، هنوز هم زبان فارسی در تمدن اسلامی دارای نقش فراوانی است.

وی افزود: نفوذ تمدن اسلامی و زبان فارسی در کشورهایی مانند افغانستان مرهون تلاش های ایران در سالهای اخیر است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اینکه رئیس جمهوری افغانستان در مراسم سوگند خود به زبان فارسی سخن می گوید مایه مباهات است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دشمنان اسلام در این منطقه برای رسیدن به اهداف خود همواره با زبان فارسی دشمنی داشته اند.

در ادامه جلسه پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی طرح تحقیقاتی خود پیرامون جنبه های معماری داستان ذالقرنین در قرآن کریم را ارائه کرد.

در این طرح تحقیقاتی با اشاره به مطلب عنوان شده در قرآن کریم پیرامون شخصیت ذالقرنین و ساخت سد توسط وی تلاش شده است تا از شخصیت ذالقرنین تصویری روشن و واضح ترسیم شود.

پس از ارائه این گزارش، موضوع همایش ابن هیثم در دستور کار قرار گرفت و معاون فرهنگی و رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان که مسوولیت برگزاری این همایش را بر عهده گرفته است، گزارش اقدامات انجام شده پیرامون این همایش را ارائه دادند.

بعد از ارائه این گزارش اعضا بر لزوم تبیین دقیق موضوع کنفرانس و لزوم توجه توامان به ابعاد علمی و تاریخی همایش تأکید کردند.

اعضا همچنین با توجه به نامگذاری سال 2015 به عنوان سال جهانی نور از جانب سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد یونسکو لزوم توجه به غنای علمی همایش را مورد توجه قرار دادند.

دستور بعدی جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران همایش دانشگاه جندی شاپور بود که گزارش روند برگزاری این همایش مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

در بخشی از این گزارش سرفصل های همایش در عناوینی مانند نظام آموزشی، رشته های آموزشی و میراث دانشگاه جندی شاپور در تمدن اسلامی مطرح شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: