velayati.ir

تعداد بازدید: ۳۲۹۴
پ
کد خبر: ۱۲۲۹
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۳ - 23 October 2014

روایت دکتر ولایتی از تلاشهای تیم پزشکی آیت الله مهدوی کنی

سرپرست تیم معالج حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنی، در پی عروج ملکوتی رییس مجلس خبرگان رهبری، ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ به مقام معظم رهبری، ملت شهید پرور ایران اسلامی و بیت معزز آن مرحوم، وضعیت بیماری، آخرین لحظه‌های زندگی و تلاش‌های صادقانه تیم پزشکی و علت اصلی مرگ وی را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌اکبر ولایتی در حاشیه جلسه انجمن صنفی بیمارستان‌های خصوصی تهران، ضمن اعلام این مطلب و با بیان اینکه ایشان بی‌تردید ازستون‌های استوار انقلاب بودند، اظهار داشت: بیماری آیت‌الله مهدوی‌کنی از 14 خرداد آغاز و حدود چهار ماه و نیم طول کشید.‌ ایشان روز حادثه، پس از سکته قلبی در منزل به نزدیک‌ترین بیمارستان محل اقامت ( بیمارستان بهمن) منتقل شدند.

مشاوررهبرمعظم انقلاب ادامه داد: بلافاصله پس ازانتقال ایشان به بیمارستان، قلب‌شان با ماسا‍‍‌‍‍‍ژ و شوک الکتریکی و با تلاش تیم پزشکی به کار افتاد. اما با توجه به اینکه مدت نسبتا طولانی سلول‌های مغز از اکسی‍‍ژن محروم شده بودند به بخش قشر خاکستری مغز صدمات جبران ناپذیری وارد شد به گونه‌ای که تا حدود زیادی این قسمت‌ها از بین رفت.

رییس مرکز تحقیقات استرات‍ژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: بعد از گذشت چند هفته با درخواست خانواده مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی، بنده مامور شدم تا مسوولیت گروه درمان ایشان را برعهده بگیرم. همچنین از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز بر این امر تاکید شد که من و همکاران هر کمک و تلاش مورد نیاز را در راستای بهبودی ایشان نیز انجام دهیم.

ولایتی افزود: به همین خاطر از بیمارستان مسیح دانشوری، متخصصین درجه بالای آی سی یو،‌ ریه و قلب برای ایشان تعیین شدند. همچنین متخصصین جراحی، داخلی، اعصاب، متخصصین فیزیوتراپی،‌ متخصصین کلیه و‌ متخصصین طب سنتی به سرپرستی معاونت طب سنتی وزارت بهداشت و پرستاران با تجربه نیز بر بالین ایشان حاضر شدند.

وی با اشاره به اینکه فوق تخصص‌های متبحر بیهوشی نیز به عنوان کشیک به خدمت مشغول بودند، تصریح کرد: دقیقه‌ای نبود که یک پزشک متخصص بیهوشی یا ریه که دوره فوق تخصصی آی سی یو را گذرانده باشند بالای سر ایشان نباشند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: همچنین اساتید ما که قول همکاری داده بودند در نهایت اخلاص و با حداکثر توان، بدون هیچ گونه چشمداشت مالی در امر بهبود ایشان فعال بودند.

وی ادامه داد: هیچ یک از اساتید آی سی یو،‌ قلب، ریه، جراحی اعصاب و داخلی اعصاب طی دوران درمان ایشان وجهی دریافت نکردند. البته برخی هزینه‌های جانبی مربوط به پرستاری یا برخی از کشیک‌ها پرداخت می‌شد.

ولایتی گفت: جمع پزشکان متخصص و فوق تخصص و طب سنتی که در این رابطه همکاری می‌کردند گاهی و یا دائما 20 نفر بودند.

وی با بیان این که مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی درمدت بستری چند بار تا آستانه مرگ پیش رفته بودند؛‌ افزود: حداقل سه بار ریه ایشان عفونت کرد، البته اگر ایشان به هوش می‌آمدند به دلیل صدمات مغزی دچار تشنج می‌شدند. از این رو به اجبار تحت نظر متخصصین بیهوشی و جراحان داخلی اعصاب ایشان را در حالت خواب نگه می‌داشتیم.

وی ادامه داد: قدرت برون دهی قلب باید 50 درصد باشد در حالی که برای ایشان به اندازه یک سوم حداقل ظرفیت لازم کار می‌کرد و قدرت برون دهی قلب ایشان قبل از حادثه هم 10 تا 15 درصد بود ودر واقع قلب ضعیفی داشتند.

ولایتی با اشاره به اینکه دوره درمان مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی دشوار بود و تیم پزشکی، خانواده و اطرافیان‌شان نیز بسیار زحمت کشیدند؛ خاطرنشان کرد: رییس بیمارستان قلب و همچنین رییس هیات مدیره بیمارستان بهمن نیز زحمات زیادی کشیدند؛ هر کسی برای هر کاری که ارجاع می‌شد با جان و دل کار می‌کرد.

وی علت مرگ آیت الله مهدوی کنی را اختلال ریتم بطنی قلب اعلام و تاکید کرد: صبح روز دوشنبه و به دنبال عارضه قلبی و پس از حدود 2 ساعت تلاش بی‌وقفه رییس بخش قلب بیمارستان مسیح دانشوری، رییس آی سی یو و متخصصین ریه بیمارستان شهید رجایی، ایشان در اوج اندوه همگان دار فانی را وداع گفت.


نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
محمود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
03 آبان 1393 - 11:16
خداوند این شخصیت مهم و مفید انقلاب را بیامرزاد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها