کد خبر: ۲۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۵
دکتر ولایتی در دیدار با رییس موسسه مطالعات خاورمیانه چین

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل گفت: دیدگاه های دو کشور در زمینه منطقه ای به یکدیگر نزدیک است و یا منطبق است و این موضوع ضرورت توسعه روابط دو کشور را بیشتر می کند.

دکتر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در دیدار با نیوژین چون رئیس موسسه مطالعات خاورمیانه چین روز دوشنبه 26 شهریور با بیان اینکه روابط ایران و چین روابط راهبردی است، گفت: از گسترش روابط دو کشور استقبال می کنیم و نقش موسسه مطالعات راهبردی خاور میانه در توسعه روابط بین المللی و منطقه ای دو کشور موثر است.

وی افزود: آنچه مسلم است وجود زمینه توسعه روابط بین دو کشور است که در این خصوص نه تنها در حوزه های دو جانبه بلکه در زمینه همکاری های منطقه ای و بین المللی نیز شرایط فراهم است.

وی افزود: دیدگاه های دو کشور در زمینه منطقه ای به یکدیگر نزدیک است و یا منطبق است و این موضوع ضرورت توسعه روابط دو کشور را بیشتر می کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان اینکه هرچه زمان می گذرد ضرورت توسعه روابط دو کشور بیشتر می شود، گفت: به تدریج ثقل سیاست های بین المللی به سمت آسیا تمایل پیدا کرده است که چین در شرق و ایران در غرب آسیا هر دو محور های بسیار مهمی برای تحولات قاره ای و بین المللی هستند.

دکتر ولایتی در پاسخ به سوال مقام چینی در خصوص ارزیابی روابط دو کشور پس از سفر رئیس جمهور چین به ایران، اظهار داشت: همانگونه که چین تمایل به توسعه روابط راهبردی دارد، جمهوری اسلامی ایران هم چنین تمایلی دارد و دو طرف در این زمینه توافقات ارزشمندی دارند که البته موانعی هم وجود دارد و برای رفع آن ها باید تلاش کرد.

وی با اشاره به اهمیت روابط دو کشور، خاطرنشان کرد: از جمله موارد مهم دو طرف جاده ابریشم است که ضرورت توسعه تعاملات و به ویژه نقش تاریخی ایران مورد توجه است که باید در این زمینه گفتگوها را توسعه داد.

در ادامه این دیدار نیوژین چون رئیس مرکز مطالعه خاورمیانه چین، با اشاره به سفر سال گذشته رئیس جمهور چین به ایران، گفت: در این سفر موافقت نامه های استراتژیکی بین دو کشور منعقد شد که باعث تسریع در توسعه روابط دو کشور گردید.

وی ادامه داد: مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه چین یکی از ارگان های مطالعاتی و زیر مجموعه دولت مرکزی چین است.

نیوژین چون با ابراز خرسندی از توسعه روابط و همکاری با نهادها و پژوهشگران ایرانی، گفت: مراکز مطالعاتی دو کشور می توانند به سهم خود در تعمیق و توسعه روابط ایفای نقش کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: