کد خبر: ۲۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵
دکترولایتی در دیدار با رئیس موسسه شرق شناسی روسیه

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یکشنبه 8 مرداد ماه با ویتالی نامکین رئیس موسسه شرق شناسی وابسته به آکادمی علوم روسیه دیدار و در خصوص همکاری های مشترک به ویژه انجام پژوهش های کاربردی در زمینه های منطقه ای و بین المللی به تبادل نظر پرداخت .

دکتر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از ظهر امروز در این دیدار ضمن خوش آمدگویی ، همکاری های ایران و روسیه را رو به رشد و مثبت ارزیابی کرد و گفت : در طی سال های اخیر گام های مهمی در حوزه چشم انداز استراتژیک میان دو کشور برداشته شده و روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه رو به افزایش است.که دراین میان مراکز تحقیقاتی می توانند با ارائه پژوهش های بنیادین و کاربردی مسیر بهتر و روشن تری را ترسیم و به تصمیم گیران ارائه نمایند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود : در خصوص حجم همکاری میان ایران و روسیه خوشبختانه نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد مبادلات تجاری دو طرف افزایش پیدا کرده که این همکاری ها غالبا در حوزه سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی بوده که در حال رشد هم هست.

دکتر ولایتی با اشاره به تحریم های اعمال شده بر علیه روسیه و ایران از سوی آمریکا تصریح کرد: قطعا آمریکایی ها بازنده اصلی این مساله خواهند بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خاطر نشان کرد: ارزش روابط دو جانبه ایران و روسیه بعد از تحریم ها بیشتر معلوم خواهد شد و این روابط عمیق تر و محکم تر شکل خواهد گرفت.

در ادامه رئیس موسسه شرق شناسی روسیه هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت : در زمینه همکاری های مراکز تحقیقاتی در گذشته و در سفر جنابعالی به روسیه دیدارهای مثبت و مناسبی ارائه گردید و به نظر می رسد باید برای توسعه این همکاریها برنامه ریزی و تلاش نمود.

در پایان این دیدار و در جمع خبرنگاران ، دو طرف به سئوالات مطرح شده پاسخ گفتند.

دکتر ولایتی در پاسخ به سئوالی در خصوص نقض برجام از سوی آمریکا گفت : پاسخ ایران به نقض برجام از سوی آمریکا صریح و قوی خواهد بود و هر کاری که آمریکایی‌ها کردند ایران توان آن‌ را دارد که اگر این اقدامات علیه منافع ما باشد، اقدام متقابل انجام دهد.

وی گفت: در مورد برجام ما به آن پایبند بوده و اگر آمریکایی‌ها آن‌را نقض کنند قطعا سایر اعضا 1+5 با آن مخالف هستند. چین، روسیه و اروپا هم مخالف اقداماتی هستند که به نقض برجام منجر شود.

دکتر ولایتی ادامه داد: ما فعالیت‌های خود را برای تنویر افکار عمومی جهان ادامه خواهیم داد و قرارداد ما با 1+5 قراردادی دو جانبه با آمریکا نبوده بلکه قراردادی بین‌المللی است، بنا بر این آمریکا حق ندارد آن‌را یک جانبه نقض کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان این‌که اگر آمریکا برجام را نقض کند سایر اعضا موظف هستند با آنها مقابله کنند خاطر نشان کرد: آنچه آمریکایی‌ها تا به حال انجام داده‌اند قطعا با روح و جسم برجام مغایرت دارد.

وی در رابطه با تصمیمات ایران در قبال نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا افزود: تصمیمات ما فردی نبوده بلکه هیات نظارت بر برجام هم در همین هفته جاری در این خصوص تشکیل جلسه خواهد داد و قطعا پاسخ ما به آمریکایی‌ها صریح، روشن و قوی خواهد بود.

ویتالی نامکین هم در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین دستاوردها در سوریه و تاثیر روابط تهران و مسکو در دستیابی به این موفقیت‌ها اظهار کرد: مواضع دو کشور در حال نزدیکی و در زمینه مسائل دو جانبه و حل فصل مسائل منطقه باید بگویم که من نماینده دولت روسیه در مسائل علمی و تحلیلی هستم.

نامکین تصریح کرد: نقطه مشترکی که میان ایران و روسیه وجود دارد، فشارهای کشورهای خارجی است که به منظور ایجاد مشکلات و موانع در مسیر پیشرفت دو کشور وضع شده است.

رئیس موسسه شرق شناسی روسیه در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر انستیتو ما به صورت فعال روی مساله سوریه کار می‌کند و بنده شخصا غیر از ریاست انستیتو شرق شناسی مشاور ارشد دیمیستورا در بحث سوریه هستم


نام:
ایمیل:
* نظر: