آخرین اخبار
کد خبر: ۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
دکتر ولایتی در دیدار با رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد گفت: علوم انسانی در کشور مشکل دارد و ما باید با پژوهش‌های بیشتر، رفع این مشکل را در دستورکار قرار دهیم.

دکتر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در دیدار با اعضای هیأت رئیسه و رؤسای واحدهای استانی دانشگاه آزاد، گفت: مدیریت دانشگاهی کار آسانی نیست، بنابراین من به تمام مدیران دانشگاه تبریک می‌گویم که توانسته‌اند در این امر فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه ظرفیت دانشگاه آزاد برای رشد از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است، عنوان کرد: دست دانشگاه آزاد باز است و افراد علاقمند و مجرب در این دانشگاه فعالیت می‌کنند و این دانشگاه در قید و بندهایی نیست، هر کجا که کار دولت‌ها باشد، دست‌ها تا حدودی بسته است، اما در دانشگاه ازاد، تصمیم‌گیری روان انجام می‌شود و با توجه به اینکه این دانشگاه یک دانشگاه مردمی است، دست ما باز است.

دکتر ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد متعلق به نظام و کل مردم است، اظهار داشت: با همت هیأت امنای دانشگاه آزاد و حمید میرزاده رئیس این دانشگاه، در بودجه سال 96 دانشگاه آزاد می‌تواند درصد بالاتری از بودجه را صرف پژوهش کند و اگر بتوانیم محور مراکز پژوهشی باشیم، یک جای خالی را در کشور پر کرده‌ایم.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد ادامه داد: باید نیازهای کشور در حوزه پژوهشی مدنظر باشد، به طور مثال؛ اگر به استان خوزستان خوب رسیدگی شود، این استان می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را حل کند، بنابراین وجود پژوهش در کنار محل‌هایی که پژوهش کاربرد دارد، ضروری است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های دولتی به دلیل گرفتاری‌های مختلف، بودجه پژوهشی لازم را ندارند و دانشگاه آزاد می‌تواند کار مشترکی را با دانشگاه‌های دولتی انجام دهد.

وی با تأکید بر ارائه تدبیرهای لازم برای جذب نخبگان در دانشگاه آزاد گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم از نخبگان دانشگاه آزاد و هم از نخبگان دانشگاه‌های دیگر در این دانشگاه بورسیه شوند.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد با اشاره به مشکلات کشور در بخش علوم انسانی گفت: جامعه‌شناسی کنت به درد جامعه ما نمی‌خورد، جامعه ما جامعه ایران است، ولی ما در علوم انسانی مشکل داریم که البته تا به حال تلاش‌هایی برای حل این مشکل شده ولی نتایج چندانی نداشته است و باید مسئله فرهنگی و اعتقادی در صدر مأموریت‌های ما قرار گیرد.

وی دانشجویان را امانت مردم در دانشگاه‌ها دانست و گفت: والدین می‌خواهند فرزندانشان تربیت ایرانی ـ اسلامی داشته باشند و از مسیر منحرف نشوند، البته در دانشگاه آزاد این مسائل مدنظر قرار گرفته می‌شود. حمید میرزاده خادم نظام و انقلاب بوده و تک تک ما مسئولان دانشگاه، مسئول مراقبت از مسائل فرهنگی هستیم.

دکتر ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد باید سیر صعودی کیفیت را طی کند، گفت: دانشگاه آزاد باید در مسائل فرهنگی و اعتقادی نمونه باشد، مسائل فرهنگی در دانشگاه آزاد باید اولویت نخست باشد، به طوری که در کلاس‌های درسی ما، افراد همانگونه که علم می‌آموزند، نباید ایمانشان دچار خدشه شود.

وی افزود: در مسائل فرهنگی و ایمانی با کسی تعارف نداریم، من سال‌ها عضو هیأت ممیزه دانشگاه‌ها و هیأت جذب بودم، اگر یک استاد ضداسلام و مبانی اسلام سخن می‌گوید به آن استاد صلاحیت تدریس داده نمی‌شود.

دکتر ولایتی گفت: گاهی افراد مراقبت فرهنگی می‌کنند و اسمش را فرهنگ می‌گذارند، اما فعالیت آنها ضدفرهنگ است.


نام:
ایمیل:
* نظر: